372 Doch reeds 's Dachts'bleek hem, dat de Engelsche bereden infanterie ten Zuiden van de Paardekraaldrift was gekomen en begreep hij, dat infanterie de beweging der ruiterij bad gevolgd. Dit was ook inder daad het geval, Kelly Kenny bevond zich op dit oogenblik op 2.5 K. M. afstand ten Zuiden van de Wolvekraaldrift. Colvile marcheerde achter Kelly Kenny aan en bereikte 's morgens de Paardebergdrift, Cronjé moest dus ook zjjn laatste plan opgeven en was er sedert slechts op bedacht zijn convooi te redden. De correspondent van de Times, aan wien wij het verslag ontleenden, geeft van het terrein tusschen de Paardeberg en de Koedoesranddrift de volgende beschrijving. De Modderrivier vloeit in een diepte van 30 Eng. voet in zachten bodem en tusschen de 30 en 90 M. breed. De oevers zijn dicht begroeid met mimosa- en wilgenstruiken. Aan weerszijden, maar vooral aan den Zuidelijken oever, staan vele sple ten (donga's) rechthoekig op de rivier, uitmuntende dekking gevende tegen een vijand, die naar of langs de rivier optrekt. Op den Zui delijken oever strekt zich een zacht naar de rivier afloopende gras vlakte uit, geen 3 K.M. op zijn breedst. Ten Z. O. van Wolvekraal rijst zij tot een krans van kopjes; ten O daarvan ligt Osfontein-hoeve. Ten Z van de Koedoesranddrift liggen een groote duizend meter van de rivier drie of vier kopjes, van die drift Koordwestwaarts een rij hooge kopjes, waarlangs de weg naar Kimberley. Op den Koor lijken oever eene vlakte als die op den Zuidelijken, maar niet zoo effen; zij is bezet met kleine kopjes tot binnen een K.M. van de rivier. Vlak ten Koorden van de Paardebergdrift bevindt zich een groote platkop, misschien 300 voet hoog, de Paardeberg. In den ochtend van den 18en openden de Boeren den strijd met een hevig vuur op de bereden infanterie, die er evenwel in slaagde meer Oostwaarts tot voorbij de Paardebergdrift door te dringen, toen het oprukken der 60 divisie een deel van de aandacht der Boeren tot zich trok. Deze divisie marcheerde uit het Zuidoosten op, de brigade Stephenson rechts, die van Knox links, over eene open vlakte. Drie batterijen steunden de beweging van een rechts van de opmarschlijn gelegen heuvellijn, op nog geen 2000 M. van het Boerenkamp. Van de 6e divisie was de Highland Light Infantry bij de Klipdrift achter gelaten tot het bezet houden der verbindingslijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 402