374 Den 19en verscheen met de divisie Tucker, Roberts op het tooneel van den strijd. Hij overtuigde zich van den toestand, wees het verzoek om een wapenstilstand van de hand en deed de insluitingslinie nauwer aanhalen. Het niet toestaan van een wapenstilstand aan Roberts verzocht om de dooden te begraven, is door velen als een onmenschelijke daad uitgekreten. Het wil ons voorkomen, dat antipathie tegen den En- gelschman tot zulk eene, o. i. onbillijke beoordeeling heeft geleid. Men diene toch wel in 't oog te houden, dat Roberts, die van den tijd de zege wachtte, alles moest aanwenden om de periode van rustig afwachten zooveel mogelijk te bekorten en daartoe was het noodig het den belegerden zoo kwaad mogelijk te maken. Dit be lette hem evenwel niet om weinige dagen later de Duitsche ambulance de vrijheid te geven naar het Boerenkamp door te trekken. Bombardement en eene volledige insluiting waren de middelen, die tot het doel moesten leiden en dit te eerder zouden doen als den Boeren de gelegenheid werd ontnomen, door het verbeteren der in allerijl opgeworpen dekkingen, hun positie te verbeteren. Nu willen we gaarne aannemen, dat Cronjé den wapenstilstand niet zou misbruiken, doch de Engelschen hadden destijds, thans wellicht ook nog niet, geen hoogen dunk van de Boeren, misschien wel omdat zij hen naar zich zeiven beoordeelden. Ook was het voor Roberts zaak eene behoorlijk georganiseerde poging tot ontzet van Cronjé door gebrek aan tijd onmogelijk te maken. Zulk een poging was te wachten van de Wet en Froneman, die reeds den 16en bij Jacobsdal met 500 man het den Engelschen lastig hadden gemaakt en den 13en te voren bij Blauwbank overste Hannay met zijoe bereden infanterie gevoelige verliezen hadden bezorgd. De Wet was het ook geweest, die den 16en het convooi aan de Rietrivier had bemachtigd. Besloten werd, zooals we reeds zeiden, de insluiting te voltooien. Den 20en werd het kamp zonder ophouden gebombardeerd, de vol gende dagen aanvallen van kleine commando's uit de richtingen Kameelfontein, Osfontein en Populiershoeve op de belegeraars onder nomen, afgeslagen. Den 27en liet Roberts zich door eenige zijner onderbevelhebbers

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 404