382 den Nederlandschen officier, die bij het Indisch leger tijdelijk dient, veel te wenschen overlaat? Maar omgekeerd gaat het ons erachtens evenmin aan uit het aan wezen bij het Indisch leger van eenige uitstekend-goede, gedetacheerde officieren de gevolgtrekking te maken, zooals de Schrijver der Bro chure telkenmale geneigd is te doen, dat dus de samensmelting der officierskaders de qualiteit van het Indisch offioierskorps zal ten goede komen. In al soortgelijke gevallen is het verkeerd te generaliseeren. Zoo herinneren wij ons ook, dat toen er twee van Schrijver's lijstje, zeer flinke kapiteins te Atjeh dienden, ten rechte hoogelijk gewaardeerd door hunne chefs en minderen, te zelfder tijd een twee tal anderen, mede gedetacheerde kapiteins waren aan te wijzen, die, verre van goed, den luitenants een slecht voorbeeld waren. Het gaat dus heusch! niet aan, dat de Schrijver der Brochure met zijn waarlijk zeer verdienstelijke kapiteins Buijs, v*n Hoogstraten en anderen ten allen tijde bij de aanbeveling der fusie paradeert en de miuder-goeden tegelijkertijd zorgvuldig achter de schermen houdt. Die verdienstelijke enkelingen toch representeeren evenmin de ge middelde Durchschitt als de door ons bedoelde, minder goede officieren zulks doen. Bezien wij thans eens eene wijle den financieelen kant der gepré- coniseerde fusie. Wij kunnen den Schrijver der Brochure, wegens gemis aan juiste gegevens, ten deze niet op den voet volgen, maar toch wel zijne aandacht vestigen op eene zeer belangrijke omissie in zijn berekeningen. Bij het in rekening brengen van het bedrag der overtochtsgelden van naar- en van uit Indië vertrekkende officieren wordt namelijk over het hoofd gezien de veie duizenden guldens, die jaarlijks zouden dienen te worden uitgegeven, meer dan thansvoor de officieren en hun gezinnen wegens reis- en verblijfkosten in Indië naar de plaats van inscheping aldaar. Zoo zal de aflossing b.v. van een officier, die te Ternate in garni zoen is, wanneer die officier altemet gehuwd is en een paar kinderen heeft, ook met inbegrip van de reis- en verblijfkosten van zijn collega,

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 412