383 die hem aldaar vervangt, allicht 1000 gulden kosten, vóór en aleer de repatrieerende officier zich goed en wel op het stoomschip bevindt, dat hem naar Nederland overvoert. Zulke van de naastbijgelegen inschepingsplaats, ver afgelegen mili taire emplacementen zijn er op Sumatra, Borneo, Celebes en de Moluk- ken, vele. Uit een en ander volgt derhalve, dat eenig en alleen het ten einde loopen van den detacheeringstermijn in Indië aan de schatkist groote sommen kosten zal van wege de kostbare vervanging van officieren op de buiten Java gelegen plaatsen. Met niet weinig verwondering voorts lazen wij op blz. 592 van Schrijver's jongste pennevrucht, dat het aantal Indische officieren, die Schrijver's stelsel in bescherming gaan nemen, dagelijks toeneemt. (Wij cursiveeren). Waaraan ontleent de Schrijver deze wetenschap? Zonder dat deze vraag afdoende beantwoord worde, zullen zeer vele Indische officieren met mij dit stout beweren sterk betwijfelen. Het aantal Indische officieren, die aanhangers der fusie zijn, is naar ons beste weten bijster klein, pour cause, en evenmin als wij zouden durven staande houden, dat de imperialistische Engelsche politiek in Zuid-Afrika hoe langer hoe meer van ons Nederlanders waar deering begint te ondervinden, zouden wij Schrijver's beweren durven onderschrijven, dat het aantal fusianen bij de Indische armee dage lijks toenemende is. Wat bij de anti-fusianen het zwaarst tegen de samensmelting weegt, is het niet te ontkennen feit, dat de goede gang van den dagelijkschen dienst bij de korpsen daaronder zal komen te lijden. Ieder officier toch, die voor de eerste maal in Indië komt,hij hebbe dan Maleisch geleerd of nietis baar bij den troep. Er wordt in het Indische kampement anders gediend dan in de kazerne hier te lande, er wordt op eene andere wijze geëxerceerd o.a. met vuurmonden, die men in Nederland nooit aanschouwde, de genie werkman werkt er met geheel ander materiaal, de kwartiermeester voert er een geheel andere administratie en de officier van gezondheid leert eerst dddr aan het ziekbed het normale verloop van eenige specifiek- tropische ziekten kennen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 413