385 De Indische krijgsgeschiedenis trouwens leert het ons hoe, wij meenen ter Borneo's Westkust, een met de Maleische taal weinig vertrouwd officier, toen hij het woord „lari" uitschreeuwde, onder zijn soldaten, die hij in den looppas naar voren wilde brengen, een paniek te weeg bracht. Alverder veroorloven wij ons beleefdelijk op te merken, dat de Schrijver der Brochure bij het uitmeten der aan eene fusie verbonden voordeelen, zie blz. 582 van zijn opstel in de Augustus aflevering 1900 van den Militairen Spectator, eenvoudig alle zieke officieren-verlof gangers écarteert. Gemiddeld bevinden zich volgens zijne mededeeling 168 officieren van het Indisch leger met verlof in Europa en dus zouden bij eene samensmelting van beide officierskaders er 168 officiersplaatsen te winnen zijn. Nonvaleurs, officieren, die zoo ziek uit Indië in Nederland aankomen, dat zij ook bij het Nederlandsche leger in de eerste maanden geen dienst zullen kunnen doen, bestaan volgens hem oogenschijnlijk niet. De Schrijver der Brochure beschrijft trouwens op vele andere plaatsen in de meest aanbevelende termen de voordeelen eener fusie, zonder zich een enkele maal aan de opsomming der nadeelen te bezondigen zoodat bij den oppervlakkigen lezer stellig wel de grootste verbazing moet rijzen, hoe kortzichtig tot nu toe Neerland's wetgevers zijn geweest, met niet reeds sedert vele jaren de fusie gedecreteerd te hebben. Zorgvuldig wellicht wordt daarom met geen enkel woord gerept van de reeds sedert geruimen tijd bij het Pransche leger in gang zijnde beweging van er voortaan „une armée coloniale" op na te houden, waartoe, meenen wij, thans besloten is 1) Want ook de Fransche officieren zien in, dat ten aanzien van een officier, die b.v. gedurende 5 jaar in Tunis gediend heeft, het veel beter is dien officier dd&r te laten dan hem te gaan vervangen door een collega uit het moederland, die opnieuw in de leer moet. En ten slotte nemen wij de vrijheid, aan den Sohrijver den waan te ontnemen, dat de door hem met zooveel ijver gepréconiseerde fusie 1] Een der meest bekwame Fransche generaals, prees in zijne openbare geschriften het Ned.-Indische stelsel als het beste aan. Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 415