29 In de Z. A. R. wordt door de stemgerechtigde burgers een Staats president gekozen, telkens voor den tijd van vijf jaren; hij is herkiesbaar. De uitvoerende macht berust bij den Staatspresident, daarin bij gestaan door een Uitvoerenden Raad. De wetgevende macht is in handen van den Volksraad, waarvan de leden gekozen worden uit de gegoede, protestantsche mannelijke burgers, die minstens drie jaren in 't bezit zijn van het kiesrecht. Administratief is de Republiek ver deeld in districten, die bestuurd worden door landdrosten, daarin bij gestaan door heemraden. De rechtsbedoeling berust bij het hoog gerechtshof, een rondgaand hof en de landdrosten. In den Oranje Vrijstaat komt de inrichting van het bestuur vrijwel overeen met die in de Z. A. R. Aangezien Engeland tot eene buitengewone krachtsinspanning is gedwongen geworden, komt het ons niet van belang ontbloot voor, een en ander te vermelden over de strijdkrachten van dat rijk, om daarna ook die der beide republieken in het kort te besprekeD. Het Britsche Leger. Het legerbestuur wordt gevormd door: le. the secretary of statede administratieve legerchef aan wien de hoofden der departementen verantwoording schuldig zijn; 2e. the army hoardsamengesteld uit: a. the president-commander in chief, h. the adjudant-general (discipline, opleiding, kleeding, etc.), c. the quarter master general (uitrusting, voeding, etc.), d. the inspector general of fortification, e. the inspector general of ordonnance, f. the accountant general (lid ex officio); 3e. the War office consultative general] president, secretary of state (voor speciale opdrachten); 4e. the commander in chiefde vraagbaak van the secretary of state, belast met de ontwerping van plannen voor aanval, verde diging, mobilisatie, etc.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 41