398 en aardappelen met groenten. Daar er geen fondeen zijn om iets te koopen, worden die aardappelen en groenten met water en zout gekookt, fijngestampt en met de scheplepel opgeschept. Zoo'n middag maal is zeer eentonig. Dikwijls wordt het dan ook niet gegeten. Werd er b.v. wat reuzel verstrekt, dan ware er nog wat smaak aan te brengen, de eentonigheid zou echter toch blijven. Het ration boter van 0.03 K.G. zou b.v. vervangen kunnen worden door 0.02 K.G. boter en 0.03 K.G. reuzel. Dit kan zonder meerdere kosten geschie den daar de prijs van de boter in den regel 3 k 4 maal zoo groot is als die van de reuzel, en 0.03 K.G. reuzel is bij het middageten meer waard dan 0.01 K.G. boter. Aan de lijders op geheel portie wordt ook 0.03 K.G. reuzel verstrekt. Of wel er worde rundvet verstrekt. De onderofficieren ontvangen dezelfde voeding als de minderen. Om hierin verandering en m. i. verbetering te brengen wordt het volgende ter overweging aanbevolen. De voeding voor het bedieningspersoneel worde niet meer in de keuken der lijders, doch in een afzonderlijke keuken bereid. De geldswaarde van het ration voeding volgens tarief No. 40 worde voor ieder garnizoen waar zich ziekeninrichtingen bevinden bij Ad- miuistratieorder aangegeven. Daar elk jaar de contracten voor ongeveer een derde gedeelte wor den vernieuwd, worde elk jaar voor de veranderde geldswaarde een order uitgegeven, en zoo mogelijk wel op zoodanig tijdstip, dat zij ultimo December in de betrokken garnizoenen is ontvangen. De officieren, die de aanbestedingen houden, leggen bij de aanbieding der aanbestedingsstukken een staat over van de kosten der voeding vol gens tarief N°. 40 per man en per week zooals hiervoren is aangegeven. Het niet ontvangen der order op ultimo December machtigt de Admi nistrateurs der hospitalen de gewijzigde bedragen in rekening te brengen. De geldswaarde volgens tarief N°. 40 worde nu te goed gedaan en daarvoor van den leverancier dan wel uit het garnizoens-kleeding- magazijn tegen betaling ontvangen de benoodigde levensmiddelen, die in "tarief N°. 15 voorkomen. Ook het brandhout en de petroleum worde op die wijze van den leverancier ontvangen. Ook boter uit het magazijn. Yervolgens worde er een menageboek aangehouden en in het hoofd het toegestane bedrag in ontvangst genomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 423