396 gedaan, omdat onder de volgens tarief toegestane hoeveelheid ook beenderen zijn begrepen, Ontvangt hij dan 0.5 K.G. enkel vleesch, dan is dit in het nadeel van hen, die aan de menage deelnemen. 3e. Is het gewenscht voor de onderofficieren het eten afzonderlijk te koken, dan kan dit geschieden. Willen zij dan beter eten dan de minderen dan kunnen zij van hun zooveel ruimere soldij inleg in de menage betalen. 4e. In kleine garnizoenen waar de sterkte van het personeel te gering wordt geacht om menage te voeren, kon aan allen de gelds waarde worden uitbetaald evenals dit bij het korps marechauseées geschiedt. Br worde dan ook een bepaling gemaakt b.v. luidende als volgt: „Indien verstrekking van vivres in natura niet mogelijk, dan wel, „niet in het belang der rechthebbenden is, wordt in stede daarvan „de geldswaarde uitbetaald". 5e. Bij goede voeding bestaat er minder of geen behoefte aan sterken drank, en is die voeding evengoed als bij den troep, terwijl zij geen inleg in de menage behoeven te betalen, dan zal djt zeker een sterker prikkel zijn om oppassend personeel te krijgen. Toen het spaarfonds nog bestond, meen ik te hebben opgemerkt, dat er bij het hospitaal minder gespaard werd dan bij de korpsen. Ik schrijf dit toe aan de eentonige voeding, zij geven hun geld voor eten of drank uit. Yerandering van spijs doet eten. Wil men de proef nemeü, het loopende contract van levensmidde len, brand- en lichtstoffen te Soerabaia duurt nog tot ultimo 1901. Er is slechts een keuken, een kok en een menagemeester noodig, zoowel als er een keuken is gekomen voor lijders le afdeeling is er ook licht een plekje in het hospitaal te vinden om een keuken voor het hospitaalpersooneel te bouwen, en in de hospitaalkeukens is thans meen ik in de groote hospitalen ook een Europeaan, die hoofdzakelijk belast is met de bereiding van de voeding voor het personeel; die man kon dus kok worden. Daar de presente sterkte aan Europeanen en Amboineezen in den regel 55 60 man bedraagt en er thans nog f 0.035 per man en per dag of per maand 50. f 60.overschiet, kon daarvoor wel een kok ingehuurd worden. Die kok kon dan tevens uit de menage eten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 426