402 Mexico 70 m.M. systeem Mondragon 1)17,2 meterton. Egypte 75 m.M. systeem Maxim-Nordenfelt 2). 22,6 Als grondslag onzer beschouwingen over een nieuw bergmaterieel nemen wij dus een kaliber van 7,5 c.M. en een projectiel van 5,2 K.G. Gewicht van den vuurmond. Zooals bekend moet een bergstuk uiteen genomen en in eenige laden van ongeveer gelijk gewicht ver deeld kunnen worden. In den regel vormt de vuurmond één last; alleen Engeland maakt met zijn „7 pr. R. M. L. jointed steelgun of 400 eene uitzondering. De weinige voordeelen van dergelijk verdeelbaar geschut wegen in geenen deele op tegen de vele na- deelen, zoodat wij ons zullen houden aan de tot dusver in Ned. Indië gevolgde methode. Het gewicht van den vuurmond mag derhalve een zeker maximum niet overschrijden, welk maximum zoodanig gekozen moet zijn, dat hij gedurende geruimen tijd, ook in zwaar terrein, zonder bezwaar door één lastdier gedragen kan worden. Het zwaarst belaste muil dier onzer bergbatterijen draagt 153 K.G.waaronder de vuurmond. De ondervinding leert, dat dit gewicht niet te zwaar is voor sterke, goed getrainde muildieren, zoodat wij als maximum belasting per muildier 150 K.G. aannemen. Onder de tegenwoordige belasting van het eerste muildier zijn 45 K.G. begrepen voor het draagtrektuig, de dekens, de paktasschen, enz. Zonder twijfel kan door het gebruik van stalen draagbokken en veelvuldige toepassing van aluminium eene aanzienlijke gewichts besparing verkregen worden. Deze op 5 K.G. stellende, blijkt de vuurmond niet zwaarder dan 150 40 110 K.G. te mogen worden. Nuttig vermogen van den vuurmond. De tot het berggeschut be- hoorende vuurmonden hebben over het algemeen het karakter van houwitsers. Zooals hieronder blijkt, is eene kleine aanvangssnelheid bij de voornaamste bergartillerieën in gebruik. Eene stijging der aanvangssnelheden kan echter niet ontkend worden 3). 1) Revue d'Artillerie tome 54 p. 269. 2) Uit de fabriek van Yickers, Sons and Maxim te Sheffield. Revue d'Artillerie tome 04 p. 269. 3) Voor zoover nog niet opgegeven, zijn de hier voorkomende gegevens ontleend aan de tabellen in Revue d'Art. tome 49 p. 508 e. vlg. en Streffl. Oest. Mil. Zeitung 1898 1 Band S. 201. Voor het Spaansche bergmaterieel systeem Krupp zie Mitth. 1896 S. 479; voor het Zwitsersch ontwerp Revue d'Art. tome 49 p. 489.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 436