- 404 Krupp. 6,5 c.M. (1). 2013 K G. j SpaDje 7,5 c.M. systeem Krupp. 2791 f maximum gasdruk Egypte 7,5 c.M. (Tickers, Sons and per c.M3. Maxim).1259 Gewicht van de affuit en schokwerking per K.G. van het affuit gewicht. De affuit is in tegenstelling van den vuurmond verdeelbaar voor zoover bekend wordt ze alleen in Oostenrijk in haar geheel opgeladen. Tele omstandigheden leiden er toe om eene bergaffuit naar verhouding vrij zwaar te maken. Het terrein, waarin de berg- artillerie optreedt, stelt veel hoogere eiechen aan de stevigheid van het materieel, dan dat, waarin de veldartillerie zal ageerende terug loop is bij eene zware affuit minder en gemakkelijker op te heffen dan bij eene lichte, hetgeen van groot belang is in de weinig diepe opstellingen, welke de bergartillerie dikwijls zal moeten innemen. Een kleine affuithoek wordt vereischt, wil men 't steigeren, zelfs achteroverslaan of omvallen van het stuk na het schot voorkomen. Hiertoe moet de affuitstaart vrij lang zijn, daar men aan eene mini- mum-vuurhoogte, tengevolge van de afmetingen der raden, gebon den is. Wel stellen sommige schrijvers, o.a. de Oostenrijksche kapi tein J. Hitter von Eritsch 2) voor de affuit, in plaats van raden, van rollen te voorzien, de affuit dus uitsluitend als schietgestel te doen dienen, maar dan moet het materieel als regel steeds gedragen worden, eene methode, die in ons leger geen aanbeveling verdient. Met het zwaarder worden der affuit neemt het aantal draagdieren toe van 2 tot 3. De colonne wordt hierdoor verlengd; er is meer tijd noodig om het vuur te kunnen openen of eene stelling te kunnen verlateD, terwijl de kans op ongevallen met 4 draagdieren per stuk grooter is dan met 3. Toch zal men ter wille van een beter materieel over deze bezwaren moeten heenstappen. Het gebruik van een snelvuurkanon brengt wijzigingen in de samenstelling der affuit met zich. Eene inrichting tot het geven van kleine zijdelingsche verplaatsingen aan den vuurmond en een rem- toestel, welke op afdoende wijze den terugloop tegengaat, worden vereischt. De verschillende ontwerpers zijn het er onderling nog niet (1) Revue d' Artillerie tome 48 p. 488. (2) Studie über ein neues Gebirgsgescbütz, Streffl. Oest. Mil. Zeitung 1. Band 8. 193.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 438