405 over eens wat de voorkeur verdient: eene veerkrachtige of on veer krachtige affuit. Voorshands moet o. i. de voorkeur gegeven worden aan eene on veerkrachtige affuit, welke constructie reeds den toets der practijk doorstaan heeft. Het samenstellen eener goede, veerkrachtige affuit wordt door de geringe grootte en het kleine, toe te laten gewicht zeer bezwaarlijk; eene eenvoudige verdeeling in lasten wordt door deze constructie bemoeilijkt, terwijl de groote mate van stevigheid, vooral voor bergmaterieel een klemmende eisch, niet bereikt wordt. Nemen wij evenais von Fritsch een ladingsquotient van 0,05 en dezelfde schokwerking per K.G. van het affuitgewicht als bjj de veld artillerie, nl. 5,5 K.G.M., dan wordt de affuit 286 K.G. zwaar. Dat deze schokwerking niets te hoog is, blijkt wel hieruit, dat de be staande Zwitsersche bergaffuit van het jaar 1877 6 K.G M. ver draagt, terwijl volgens von Fritsch het Nordenfelt-Cocquerill berg materieel van 75 m.M. 7,336 K.G.M. per K.G. van het affuitgewicht verdraagt. Het zal voor de industrie zeker niet onmogelijk zijn eene bergaffuit voor een snelvuurstuk te construeeren, die aan alle eischen van stevigheid voldoet en voor een vuurmond van boven opgegeven vermogen kan dienen. Bij het verkregen affuitgewicht van 286 K.G. dat van de lamoen berrie, 18 K.G., voegende, krijgt men een totaal van 304 K.G., waarvoor 3 draagdieren noodig zijn. Mede te voeren munitie in de munitiekistenAls grondslag voor onze beschouwingen nemen we het gewicht der bestaande, bepakte draagbare munitiekist, nl. 46,5 K.G. Mocht door aanwending van stalen of aluminium onderdeelen aan de draagbokken het gewicht van den geheelen last al verminderd kunnen worden, dan wenschen we deze gewichtsbesparing ten voordeele van de beweeglijkheid en niet ten voordeele der mee te voeren hoeveelheid munitie te doen strekken. Met de tegenwoordige belasting van ons munitiedraag- paard, bijna 110 K.G.is reeds de uiterste grens bereiktmen moet bierbij wel in aanmerking nemen, dat een draagpaard doorloopend draagt en de draagtrekdieren zoo weinig mogelijk beladen worden. Daar de nu in gebruik zijnde munitiekist ongeveer 35 K.G. aan mu nitie bevat, zonder allerlei gereedschappen en reservedeelen mee te voeren als de voorwagen der veldartillerie, zullen we ons aan dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 439