406 getal van 35 E.G. houdeoimmers, wil de kist genoegzaam sterk zijn, dan zal men niet veel boven dat getal mogen gaan. Het gebruik van muildieren in plaats van paarden voor het vervoer van munitie zou eene aanmerkelijke vermindering van draag- dieren tengevolge kunnen hebbendaar evenwel muildieren veel duurder zijn dan paarden en hunne aanvulling in oorlogstijd niet verzekerd is, verdienen in dit geval paarden de voorkeur en bezige men muildieren alleen daar, waar paarden onbruikbaar zijn, nl. voor het vervoer van de stukken. Daar de voorgestelde vuurmond het hooge boogschot toelaat, moet van deze eigenschap, zoo belangrijk in den veldoorlog, alleszins partij worden getrokken. De tot dusver gevolgde methode om af zonderlijke schiet- en afzonderlijke worpladingen mee te voeren, is onpractisch; voor elk projectiel toch (de kartetsen natuurlijk uit gezonderd) worden nu drie ladingen in de kisten meegevoerd, terwijl nooit meer dan één ervan noodig zal zijn. De bij den Duitschen veldbouwitser 98 gevolgde methode verdient alle aanbeveling: de schietlading bestaat uit een aantal afzonderlijke kardoezen, die in eene metalen kardoeshuls opgestapeld zijn; om worpvuur af te geven, wordt, naargelang van de behoefte, het noodige aantal kardoezen eruit genomen en de huls met de overblijvende in de kamer gebracht. Bij een projectielgewicht van 5,2 E.G. kan men het gewicht van kardoeshuls en volle lading op 0,8 E.G. stellen (1). De munitiekist zou dus daar alleen granaatkartetsen en brisante granaten van 5,2 E.G., geen kartetsen, gebezigd zullen worden 6 schoten kunnen bevatten, derhalve 12 per munitiedraagpaard. Bezigt men aluminium- hulzen, dan wordt het gewicht aanmerkelijk minder; zoo weegt van Nordenfelt's 75 m.M. bergkanon de aluminium patroonhuls slechts 0,2 E.G., bevattende eene lading van 0,15 E.G. met een projectiel gewicht van 5 E.G.; daarentegen weegt van Erupp's Spaansch berg kanon de messingen patroonhuls 0,75 E.G. bevattende 0,166 E G. rookzwak kruit, terwijl het projectiel 6 E.G. weegt. Soort van projectielen. Daar de bergartillerie dezelfde doelen zal bevuren als de veldartillerie, blijven de vroeger gegeven beschou- (1) Verg. ook het ontwerp Von Fritsch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 440