417 indien men den marsch van 't meerendeel van French troepen, nl. van die, welke van den linkervleugel kwamen, schat op minstens zes uren. Na dien tocht zou de actie eerst beginnen om, dit doel heeft natuurlijk voorgezeten, met eene krachtige vervolging te eindigen. "We herinneren er aaD, dat o.m. juist de toestand der paarden Roberts belet had onmiddellijk na Cronjé's overgave verder op te rukken en het kan daarom niet anders dan bevreemding opwekken, dat binnen eene week van de cavalerie weder diensten werden ge vorderd, welke bij een normalen toestand der paarden waarlijk niet gering genoemd mochten worden. De vraag dringt zich op of, als eene omtrekking van den anderen vleugel der Boeren, om welke redenen dan ook, buiten beschouwing moest blijveD, eene tijdige verplaatsing der cavalerie en der artillerie niet te verkiezen ware geweest boven die in den vóóravond van den strijd. Immers, alle berichten der verslaggevers gewaagden van de uitputting der paarden toen de gelegenheid zich aanbood om de terugtrekkende Boeren te vervolgen. Het gunstige oogenblik, men mag wel zeggen het eenige gunstige, om den terugtrekkenden vijand belangrijke verliezen toe te brengeD, moest men ongebruikt laten voorbijgaan alleen omdat het daartoe aangewezen wapen tot de ver volging niet in staat was. Evenals de cavalerie ontving ook de infanterie daags voor den slag den last om in den namiddag in de richting van de Boerenstelling op te rukken. De 6e en de 9e divisie bewogen zich ten Noorden van de rivier, de 7e ten Zuiden daarvan. De Gardebrigade volgde als reserve, tevens als dekking van de Navalbrigade. In den ochtend van den 7en ontplooide zich de divisie Colvile 9»op den Noordelijken oever, de Gardebrigade rukte in het centrum op, terwijl de 6e divisie, Kelly Kenny, het voetspoor van French volgde en de aandacht der federalen moest afleiden om French's manoeuvre zooveel mogelijk verrassend te doen zijü. De brigade van kolonel Porter, die de voorhoede van French's divisie uitmaakte, slaagde er in in den rug van der Boeren linker vleugel te komen, maar werd al spoedig tot staan gebracht door het welgericht vuur van een commando, dat een kopje achter en nabij Dl. II, 1900. 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 451