421 Eindelijk, de duisternis begon reeds in te vallen, slaagden de regimenten der 6e divisie er in zich van het centrum meester te ma ken, doch daar zoowel op den rechter- als op den linkervleugel de Boeren meester van het terrein bleven, kon moeilijk van eene over winning der Engelschen gesproken worden. Naar opgave van Boerenzijde bedroegen de verliezen der federalen ruim 80 dooden en gewonden. Roberts wist het juiste getal der casualiteiten niet op te geven, ook niet bij benadering. Uit de verschillende opgaven valt echter met vrij groote zekerheid op te maken, dat de Engelschen ongeveer 1750 officieren en man schappen verloren hebben bij hunnen inval in den Vrijstaat. Het gevecht bij Driefontein kostte hun volgens die opgaven ruim 500 man, een bedenkelijk groot getal als men in aanmerking neemt, dat de 7e divisie in het geheel niet, de 9° divisie slechts voor een klein gedeelte aan den strijd heeft deelgenomen. In den nacht van den 10en ontruimden de federalen hunne stellin gen bij Driefontein ea sloten zich aan bij de hoofdmacht, die zich nabij de Modderrivier bevond in de meening, dat Roberts langs die rivier naar Bloemfontein zoude oprukken. Roberts deed geen moeite om de Boeren op te zoeken, doch rukte integendeel zoo snel mogelijk in Zuid-Oostelijke richting op naar Aas vogelkop en van daar naar Ventersvlei. Den 12«n bereikte hij in den namiddag laatstgenoemde plaats, 24 K.M. ten Zuidwesten van de hoofdplaats van den Oranje-Vrijstaat. French, die met de bereden wapens de hoofdmacht was vooruitgegaan, had van Roberts last gekregen om zoover mogelijk tot Bloemfontein door te dringen, 's Nachts bezette hij na een vinnigen doch korten tegenstand twee de stad beheerschende heuvels. Roberts hiervan onderricht, zond hem onmid dellijk eene infanterie divisie en een paar veldbatterijen ter ver sterking, ten einde hem in staat te stellen aan een laatsten wanho- pigen aanval der republikeinen het hoofd te kunnen bieden. Het bleef evenwel rustig, de hoofdmacht der Boeren lag tientallen mijlen verder ten Zuiden van de Modder-rivier, waar zjj zich verschanst had in de meening, dat Roberts den linkeroever der rivier zoude volgen om, na eerst met de hoofdmacht te hebben afgerekend, naar de hoofdstad op te rukken. Roberts deed echter geheel anders en hij had daartoe meer dan

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 455