422 één reden. Yan overwegend belang was het, dat hij zoo spoedig mogelijk verbinding kreeg met de troepen, die den Vrijstaat in 't Zuiden waren binnengedrongen. Voortaan toch zou hij al zijne legerbehoeften moeten laten aanvoeren langs den spoorweg, die Bloem fontein met de Kaapkolonie verbindt. Hij was er zich volkomen van bewust, dat de communicatie met Kimberley onophoudelijk door de federalen verstoord zoude kunnen worden zonder dat daartegen op afdoende wijze kon worden gewaakt. Reeds bij zijn marsch van Kimberley naar Driefontein was tijdige distributie van mondvoorraad en munitie, als gevolg van de groote bezwaren aan de medevoering daarvan verbonden, onmogelijk gebleken. Zoo beschikte de infanterie bij den tocht van Poplar-Grove naar Driefontein over slechts 50 patronen per man, terwijl het op marsch gaan met een ledige maag herhaalde malen was voorgekomen. Onder zulke omstandigheden was het zaak de verbinding met Clements, die uit het Zuiden verwacht werd, zoo spoedig mogelijk te bewerkstelligen, terwjjl het onverantwoordelijk mocht heeten het door ontbering en vermoeienis uitgeputte leger ten strijde te voeren tegen de hoofdmacht der Boeren, die physiek in veel gunstiger conditie verkeerden en wier achterhoede alleen reeds voldoende gebleken was om den over- machtigen vijand met succes te weerstaan. Bovendien door den oever der Kaalspruit te volgen, verzekerde Roberts zich van een voor de Boeren minder gunstig terrein. Een blik op de kaart leert toch, dat terwijl Bloemfontein in het Noorden en in het Westen wordt omgeven door vrij hooge kopjes, de streek ten Zuiden van de stad een vrij regelmatig golvend karakter ver toont. Door de stellingen der Boeren nabij de Modderrivier te laten voor hetgeen zij waren en snel naar het Zuidwesten op te rukken, kon Roberts de stad bedreigen met eene beschieting op korten af stand en haar op die wijze tot overgave dwingen, terwijl hem de na dering van de stad een minimum van offers kostte. Bloemfontein gaf zich over, zonder dat de Vrijstaatsche regeering haar stem in dat belangrijk besluit had kunnen laten hooren, zonder dat de geallieerden het met hunne troepen hadden kunnen beletten. Den 13en 's avonds om 8 uur rukte de 6e divisie de stad binnen, weldra gevolgd door de overige troepen aan wier hoofd zich Roberts

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 456