423 had geplaatst. De notabelen, die het besluit hadden genomen om Bloemfontein aan den Britschen bevelhebber over te geven, waren dezen tot 3 K.M. buiten de stad te gemoet gegaan en hadden hem daar de sleutels van het regeeringsgebouw eerbiedig overhandigd. De geschiedenis moge over deze mannen oordeelen! De Vrijstaatsche vlag werd neergehaald, de Union Jack op het gouvernementsgebouw geheschen. Yerlaten we thans voor eenige oogenblikken de juist bezette hoofd stad der Viijstaters, om de aandacht onzer lezers te vragen voorde gebeurtenissen, die elders gedurende Roberts' bewegingen plaats vonden. Reeds maakten we gewag van de bezetting van Stormberg door Gatacre's troepen op den 5en Maart, twee dagen later gevolgd door die van Burghersdorp. Meer naar het Westen, waar Clements den 27en Februari Rensburg, den 2Sen Colesberg had bezet, werden de krijgsverrichtingen na dien uitgevoerd overeenkomstig de aanwijzingen van lord Kitchener, die den 27en te Arundel was aangekomen. Kitchener 's komst aldaar mag zeer waarschijnlijk worden toege schreven aan de bedoeling van den opperbevelhebber om de in het Koorden der Kaapkolonie aanwezige troepen zoo snel mogelijk te laten oprukken naar Springfontein, het punt waar de twee parallelspoorlijnen, die van de havens uit het Zuidoosten naar den Vrijstaat voereD, elkaar ontmoeten. Immers het bezit van de lijn Bloemfontein-Springfontein was voor het hoofdleger eene levensquaestie en daarom moest de grootst mogelijke samenwerking met de colonnes uit het Zuiden wor den verzekerd. Ook de houding der Afrikaansche opstandelingen in de districten ten Zuid-Westen van den Vrijstaat gelegen, dwong den opperbevelhebber tot het nemen van maatregelen en om deze te beramen en voor te bereiden weid Kitchener naar de Kaapkolonie gezonden. We weten reedp, dat het bezoek van dezen generaal niet van langen duur was, dat hij met Roberts den Dn Maart te Kimberley vertoefde en zijn chef op diens tocht naar het Oosten tot Poplar-Grove vergezelde. Tusschen den 7en en 10en Maart verliet Kitchener de hoofdmacht weder om te Victoria West, in de oproerige districten eene troepen beweging tegen de opstandelingen te organiseeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 457