424 Clements rukte in de eerste week van Maart van Colesberg naar Norvalspont op. Den 3eQ verplaatste hij zijn kamp van Colesberg naar het ongeveer 10 K.M. meer Noordelijk gelegen Bashery, drie dagen later stond zijne voorhoede aan den linkeroever der Oranjerivier en den 8™ was hij meester van de brug bij Norvalspont, die den 6™ door de Boeren niet op afdoende wijze was vernield geworden. Aan den anderen oever bevonden zich nog kleine afdeelingen der federalen, doch blijkbaar maakten deze slechts de achterhoede uit. In het Oosten der kolonie, waar de colonne Brabant naast Gatacre ageerde, waren de Boeren den 4en Maart uit eene stelling bij Labu- schanganeh verdreven en was hunne poging om die positie te hernemen niet geslaagd. Daarna was Brabant met eenige afdeelingen der Boeren bij Dordrecht in gevecht gekomen, doch daar ook in deze streek slechts zooveel republikeinen waren achtergebleven als ter observatie van den vijand noodig werden geoordeeld, mag het succes van den Britschen kolonel niet overschat worden. Ook de bezetting van Jamestown 9 Maart kan bezwaarlijk als een proefje van tactisch talent worden aangemerkt, omdat het hand jevol Boeren in 't plaatsje achtergelaten was door eene reeds naar het Noorden geweken afdeeling en zeker slechts in opdracht had de colonne Brabant te blijven waarnemen. Den 10en verliet Brabant Jamestown en trok hij op naar Aliwal- Noord. Die opmarsch werd vertraagd door den tegenstand, welke Olivier den 11™ bood. Met 2000 man en een paar Kruppkanonnen had deze op den Zuidelijken oever der rivier stelling genomen om Brabant het bezit van de brug te betwisten en aan het gros der verdedigers van de posities langs de rivier de gelegenheid te ver schaffen met trein en geschut naar het Noordoosten te wjjken. In den nacht van den 11™ ontruimde Olivier zijne stelling en trok over de rivier; zijn doel was bereikt, 's Ochtends daarop rukte Brabant Aliwal-Noord binnen. Olivier bevond zich toen reeds te Rouxville ongeveer 15 K.M. ten Noorden van Aliwal-Noord. Links van Brabant, was ook Gatacre naar de rivier opgerukt. Hg verliet Burghersdorp den 8™ en bereikte den 11™ met zijne divisie een punt 1£ K.M. van de spoorbrug bij Bethulië, welke hij gedeel telijk vernield vond. Ook daar waren de republikeinen wel geweken

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 458