425 maar niet gevlucht. Eene kleine af deeling bleef van den rech teroever den vjjand obaeryeeren. Den 14en kregen de drie Engelsche colonnes, die ten Zuiden der rivier stonden, voeling met elkaar, den volgenden dag werd de Oranje rivier ten Westen van de spoorbrug bij Norvalspont, die vernield was, met behulp van een schipbrug door Clements troepen, bij Be- thulië door die van Gatacre, bij Norvalspont door die van Brabant overgetrokken. De zware regens der voorgaande dagen hadden de rivier doen zwellen, zoodat de overtocht met groote bezwaren gepaard ging. Brabant zou marcheeren in de richting van Wepener, Gatacre rukte op naar de spoorbaan, Clements trok op in de richting van Faure- smith. Op deze wijze hoopte men de Boeren naar het Noorden te zullen opjagen, hen in de armen van Roberts te drijven en last not least het veilig verkeer langs de lijn Springfield-Bloemfontein op afdoende wijze te verzekeren. Op het gewicht van het ongestoord bezit dezer lijn wezen we reeds. Roberts, die de benoodigdheden voor zijn leger van Modderrivier- station moest betrekken, was van die hulpbasis 160 K.M. verwijderd. Welke groote bezwaren de aanvulling zijner legerbehoeften langs die lijn inhielden, was reeds gebleken bij zijn marsch naar Bloemfontein en ware het niet, dat de federalen bij de ontruiming van de hoofd plaats de onvergeeflijke fout hadden begaan het rollend materieel van den spoorweg achter te laten iostede van dit te vernietigen, zeker zou Roberts' verblijf aan bijna onoverwinnelijke bezwaren zijn gepaard gegaan. Alles wijst er op, dat de vraag, of men Bloemfontein zou verdedigen of niet, in 't uiterst oogenblik is beslist geworden. Niet alleen spoorwegmaterieel, doch ook karren en, waar Roberts juist zooveel behoefte aan had, groote hoeveelheden mondvoorraad, paarde- voer en vee, viel den Britschen opperbevelhebber in handen. Roberts wist van dat voordeel gebruik te maken. Reeds den 15™ 's morgens zond hij den kolonel Pole-Carew met 2000 man van de Guards, eene afdeeling bereden infanterie en twee stukken in drie treinen naar Springfontein om aan Gatacre de hand te reiken, 's Anderen daags bereikte Pole-Carew ongehinderd Norvalspont en was dus de verbinding tusschen den opperbevelhebber en de Zuidelijke troepenmacht verkregen. Rechtstreeksche communicatie met Kaapstad

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 459