427 naar Pretoria was afgereisd en de leiding der operatiën tijdelijk op Louis Botha had overgedragen. Clements had intusschen zijn marsch naar Philoppolis voortgezet. Uit den aard der zaak had hij geen verderen tegenstand meer onder vonden. Toch kon hij tengevolge van de zware regens niet snel op rukken en bereikte hij eerst den 21en bovengenoemde plaats. Hier vertoefde hij een paar dagen en trok, na zijnen troepen, die door slechte ligging en onvoldoende voeding geleden haddeD, eenige rust gegund te hebber, den 25en naar Jagersfontein, dat hij den 27en bereikte. Van hier giDg de tocht naar het 10 K.M. verder gelegen Faure- smith waar, evenals in de andere door hem gepasseerde plaatsen, proclamaties werden uitgevaardigd om de wapenen neer te leggen. Den 27en had Olivier eene sterke stelling ingenomen op den Platberg bij Ladybrand. Brabant, die zijn marsch naar het Noorden had kunnen voortzetten, bevond zich op dat tijdstip niet ver van Wepener, ongeveer 50 K.M. ten Zuiden daarvan. Yolgen we thans de gebeurtenissen in de opgestane districten in het Oosten en in het Westen der Kaapkolonie. In het Oosten viel na de algemeene voorwaartsche beweging der Britsche troepen in het Noorden der kolonie eene verminderde be drijvigheid waar te nemen. De kolonisten, die vastbesloten waren met hunne broeders den strijd voorttezetten, voegden zich bij de republikeinsche commando's, de anderen bogen het hoofd voor de noodzakelijkheid en leverden de wapens in bij Brabant of wel zij begroeven ze in afwachting van gunstiger tijden. In het Westen daarentegen scheen't wel alsof de treurige Februari dagen en het succes der Britsche wapenen in den Vrijstaat tot meerdere activiteit hadden geleid. Terwijl Kitchener het terrein van den opstand had verlaten om te Kimberley(ll Maart) het ontzet van Mafeking voor te bereiden, werden twee Kaapsche regimenten onder den Kolonel Adye bij Britstown geslagen (Eogelsche berichten spreken van een onbeslist gevecht, men kent dat) tal van gevan genen gemaakt en een maxim vernield. Twee dagen later werd de verbinding tusschen Kaapstad en Carnarvon bij laatstgenoemde plaats verbroken, doch denzelfden dag weder door de Engelschen

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 461