428 hersteld. Den 15<>n werd Yosburg door de Afrikaanders bezet en de bezetting, West-Australiërs, gedwongen naar Yictoria West te wijken. Een gelijk lot trof den 22en Griquatown. Kitchener, die den 20en uit Kimberley naar de in opstand zijnde districten was teruggekeerd, nam te Prieska maatregelen om den actieven commandant Steenkamp, die zich den 26™ met 400 der zijnen te Papkuil had verschanst, te verjagen. Papkuil ligt 65 K. M. ten N.O. van Griquatown en 80 K.M. ten W.N.W. van Barkly. Generaal Parsons slaagde erin Kenhardt te bezetten (29 Maart)doch daarbjj bleef het. Zware regens, zoo heet het, noopten hem naar van Wijksvlei terug tekeeren. Onder deze omstandigheden kon Kitchener niet beter doen dan een proclamatie uit te vaardigen, waarbij alle burgers van Herbert, Kimberley, Hay, Prieska en Beetsjoeanaland werden aan gemaand de wapens neer te leggen. Deze proclamatie en het bericht, dat alle opstandelingen waren verstrooid, mocht op de goed- geloovigen den indruk maken, dat de opstand onderdrukt was. In het Westen, Beetsjoeanaland, waar Plumer, zooals we in een der vorige afleveringen reeds schreven, met een bijeen geraapten troep pogingen aanwendde om Mafeking te ontzetten, was de strijd met afwisselend geluk gevoerd. In het begin van dit jaar was de kolonel in het fort, verschanst kamp, Toeli. Yan daaruit zond hij den kapitein Llewelyn tot het doen eener verkenning in een gepantserden trein naar Gaberones. De kapitein kon zjjn tocht voortzetten tot ongeveer 7 K.M. voorbij die plaats, maar moest toen terugkeeren, omdat de spoor brug, kort te voren door Plumer hersteld, opnieuw vernield bleek. Den 10™ bereikte Plumer met de hoofdcolonne Machoedi, 40 K.M. ten Noorden van Gaberones, waar zijne voorhoede inmiddels reeds beschikken kon over drie gepantserde treinen. Te Sekwani, 30 K.M. ten Zuidoosten van Machoedi bevond zich een commando Boeren van 200 man, meer naar het Zuiden te Kroko dilpoel stond eene andere afdeeling Transvalere met een paar veld stukken. Den 15en rukte Plumer zelf Gaberones binnen, een week later kwam het tot een treffen met de Boeren bij Krokodilpoel. Hoewel Plumer in dit gevecht aanvankelijk de overhand had, zag hij zich toch ge dwongen te wijken toen de Boeren versterking hadden ontvangen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 462