429 Evenzoo ging het hem toen hij den 26en opnieuw Zuidwaarts wilde oprukken. De volgende dagen bepaalde Plumer zich tot het beschieten van de stelling der Boeren bij Krokodilpoel tot hij den 2en Februari tot den aanval overging om, evenals bij vorige gelegenheden, met de kous op den kop naar huis te gaan. Bij Ramoetsa viel hij den 7en Eloff aan en wederom met hetzelfde negatieve resultaat. Ernstiger in zijne gevolgen was Plumer's mislukte aanval op de Boerenstelling bij Krokodilpoel, den 12en Februari. Majoor Bird kreeg last om 's nacht met 200 Rhodesianen naar die stelling op te rukken. Hij werd schitterend geslagen en moest zijn stouten aanval boeten met het verlies van 3 officieren en 28 minderen. Nadat Plumer aanvulling had gekregen, viel hij den 26en weder aan. Hij maakte zich dien dag meester van Krokodilpoort en trok daarna op naar Lobatsi, dat als stapelplaats der federalen werd be schouwd. Hij kon Lobatsi zonder tegenstand binnentrekken omdat het plaatsje te voren door de Boeren was ontruimd en bevond, dat de spoorbaan ten Zuiden van dit dorp tot nabij Ramoetsa grooten- deels was opgebroken. Dat de republikeinen zich in de tweede helft der maand hier zoo weinig lieten gelden, kan daaruit worden verklaard, dat steeds kleine troepjes de belegeraars van Mafeking hadden versterkt, terwijl ook in slappe tijden niet onbelangrijke contingenten verlof bekwamen om naar huis te gaan. Het is van algemeene bekendheid, dat de leiders der Boeren slechts zeer weinig tegen dat „huis toe gaan'' vermochten in te brengen, en niet minder bekend is't tevens, dat in meer dan een geval de schromelijkste gevolgen uit deze gedwongen toegestane vrijheden zijn voortgevloeid. Yan Lobatsi maakte Plumer eene verkenning naar het kamp der Boeren, dat 16 K.M. ten Oosten daarvan gelegen was. Den 10en Maart trok commandant Schwarz met 150 man naar Aasvogelkop ten Noor den van Lobatsi om daar de spoorbaan te vernielen, hij werd echter teruggedreven vóór dat hjj aan zijn plan uitvoering had kunnen geven. Twee dagen later was de spoorweg tot bij Petsani voor Plumer opeD. Petsani ligt 40 K.M. ten Noorden van Mafeking,

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 463