431 - We zullen nu Plumer verlaten om een kijkje in Mafeking, het doel zijner tochten, te nemen. Den len Januari werd de stad heviger gebombardeerd dan te voren. De volgende dagen trachtten de Boeren de insluitingslinie nauwer te maken, de Engelschen door het verder vooruitschuiven van hunne voorposten zulks te verhinderen. Baden Powell bleef de verdedigiog energiek voeren en scheen bijzonder veel tact te hebben om bij de bezetting den moed er in te houden. Dank zij zjjne onvermoeide werkzaamheid moesten de Boeren omstreeks medio Januari hun aan de Oostzijde der stad opgesteld gaschut meer ach teruit brengen, waardoor den belegerden eenige verluchting ver schaft werd. Evenals op den eersten der maand werd ook op den laatsten een hevig vuur op de stad geopend. De verliezen hierdoor te weeg gebracht deden Baden Powell besluiten door middel van loopgraven de geschutstellingen der Boeren te naderen, om hen zoodoende te dwingen de vuurmonden meer naar achter te verplaatsen. De commandant Snijman nam zijn toevlucht tot denzelfden maatregel, en bemoeielijkte van uit zijne sappes den arbeid der Britten. De toestand in de stad was langzamerhand diep treurig geworden. De rantsoenen moesten tot op de helft verminderd worden, soep van hondenvleesch verscheen dagelijks op het menu. Baden Powell bleef onder dat alles vol moed en wist de middelen te vinden om den toestand te verbeteren. Zoo was men er in geslaagd zelf granaten te vervaardigen waardoor uitputting der munitie voorkomen kon worden. Hoewel het garnizoen veel geleden had door gebrek aan voldoende voeding bleef Baden Powell de nachtelijke uitvallen in practijk brengen. Zoo werd den 16en Februari een uitval gedaan door de Rhodesians, welke echter niet met succes werd bekroond. Ruim een week later deden de Bseren op twee achtereenvolgende dagen, den 25en en den 26™, hevige aanvallendie evenwel werden afgeslagen. Het oprukken van Plumer uit het Noorden, het succes der Brit- sche wapenen onder Roberts in den Vrijstaat dwong de Boeren tot het nemen van krachtiger maatregelen. Zoo vermeesterden zij den 60n Maart een der Britsche voorwerken, terwijl de insluitingskring, dank zij

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 465