435 op stal mijn paard bandageerdebenevens mijn ontbijt. In de kaar- tentasch waren mijn toiletgereedschappen, een leesboek, papier en potlooden en een notitieboek, waarin ik voor iederen dag een kaart had geteekend van den af te leggen weg, overgenomen van den etappekaart van Java v. Havenga. Waar mijn weg mij echter over binnenwegen leidde, klopten de kaartjes soms Diet geheel, waardoor ik tweemaal een vrij aanzienlijken omweg maakte. Ik reed mijn paard op dubbeltrens en had onder het hoofdstel een veldhalster met lónge. Veertien dagen voor het vertrek was hij van achteren beslagen en acht dagen ervoor van voren. Hij had gedurende den laatsten tijd weinig te doen gehad en de ijzers geleken den dag van mijn vertrek nog bijna nieuw; ik dacht daarom, dat het niet noodig was reserve- beslag mede te nemen. SalatigaParakan. Vrijdag den 20eu Juli vertrok ik 's morgens 6 u. 30 m. uit het kampement te Salatiga. We hadden te voren bijna eiken dag regen gehad, maar dien dag was het weer goed en mijn paard liep opgewekt. Ik nam den weg naar Banjoe-Biroe en vandaar den binnenweg naar den grooten weg Ambarawa-Magelang. Tot hiertoe kon ik vrij geregeld 15 draf op 10 stap rijden; daarna, op den grooten weg komend, is er echter van geregeld tempo rijden vooreerst geen kwestie. Tot een paar paal voor Medono stijgt en daalt de weg onophoudelijk en moet o.a. de bekende steile helling van den Tempoeran beklommen worden. Bij het opklimmen van hellingen liep ik steeds naast mijn paard en waar ik geregeld tempo kon rijden, liep ik van tijd tot tijd ook een stap tempo op den vlakken weg ernaast, wat zoowel voor mjjzelf als voor mijn paard aangenaam was. Op het hoogste punt van den Tempoeran hield ik een 20 minuten halt, bond mijn paard aan een boom en nuttigde mijn ontbijt. +11 uur was ik te Medono. Een paar paal na Medono hield ik een rust van ruim een half uur, waarbij ik mijn'paard aftrensde en afzadelde, na hem in een kali te hebben laten drinkenik liet hem langs den weg grazen. Te Temanggoeng dronk ik even een whisky-soda in het Gouver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 469