436 nements hotel, doch reed daarna direct door Daar Parakan, waar ik te 2 uur aankwam. Parakan is een vrij groote Chineesche nederzetting, waar geen Europeanen wonen en waar natuurlijk ook geen hotel is. Er is echter een wedana en bovendien zijn er gedurende de maanden van den Oostmoesson stallingen voor de batterijen, die daar overnachten op hun marsch naar Babakao. Ik had van te voren aan den aspi rant-controleur van TemaDggoeDg vergunning gevraagd van die stallen te mogen gebruik maken en vond door diens vriendelijke tusschen- komst bij aankomst ligstroo, gras en gabah klaar. Naar Parakan had ik mjjn jongen niet kunnen vooruitzenden en ik moest mijn paard dus zelf verzorgei). Ik wreef hem af, wiesch rug en beenen met arak met water en bandageerde zijn beenen. Het bleek, dat hij zich aan beide beenen gestreken had, doch slechts in geringe mate, rechts bijna niet. De dien dag afgelegde afstand was 351 4 paal. Het paard was bij aankomst slechts zeer weinig vermoeid en viel dadelijk op zijn gabah aan. 's Morgens vroeg, om 5 uur, had hij reeds 1 K.G. gehad, ik gaf hem nu bij aankomst 2*/2 K.G. en later om 6 uur nog maals 21/2 K.G. wat hij alles schoon opat. Yoor aankomst te Parakan had het paard niet gewaterd. Ik zou me hierover ongerust gemaakt hebbeD, indien ik niet reeds bij on- vinding geweten had, dat hij bij lange marschen soms gedurende 12 uren niet waterde, zonder daarvan last te hebben. Bovendien bleef hij steeds goed mesten. Gedurende de geheele reis heeft hij nooit gewaterd voor hij goed en wel op het eindstation van den marsch voor dien dag op stal stond. Parakan WonosoboBandjernegara. Ik had printah gegeven mij den volgenden morgen om half vijf te roepen, daar ik een zwaren marsch voor den boeg had en vroeg weg wilde, maar pas om half zes werd ik gewekt. Ik gaf zoo gauw mogelijk mijn paard 1 K.G. gabah, maar ik moest zelf nog voor alles zorgen en zoo werd het 7 u. 5 m. voor ik weg ging. Parakan ligt aan den Oostelijken voet van den Sindoro en den Soembirg, Wonosobo aan den Westelijken. De weg erheen leidt over

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 470