441 wegen naar Manondjaja, een langs den Noorder- en een langs den Zuideroever van de Tji Tandoewi. Ik wist niet welke de beste was maar vermoedde de Zuiderweg, waarom ik mij bij Siloeman wilde laten overzetten. Het duurde een kwartier eer er op mijn roepen iemand kwam en toen deze zag, dat ik een paard bij me had, moest bij eerst nog naar den overkant om een tweede prauw te halen, waarna hij een sesak over de beide bootjes bevestigde. In- tuaschen stond ik aan den oever en begon het hard te regenen. Eindelijk was het vaartuig klaar, maar nu wilde mijn paard er niet op en het vaartuigje was zoo wankelig en het landingspunt zoo rotsachtig en slecht, dat hij er met geweld niet op te krijgen was. Een van de veerlieden verzekerde me bovendien, dat deNoorderweg veel beter was en daarom besloot ik dan dien maar te nemen en ging na uur bij Siloeman gestaan te hebben, verder. Later hoorde ik, dat deze weg veel slechter en bovendien langer is. Met een paar korte tusscheupoozen regende het hard door tot ik om 4 uur te Tjiamis was, waar ik even halt hield en in de sociëteit een whisky-soda dronk. Om 5 uur was ik te Manondjaja. De afgelegde weg was 43 paal. Ik was doorweekt en mijn paard was door en door moe. De buitentak van het linker voorijzer was af gebroken, het rechter voorijzer lag los. De schaving achter den rechter elleboog was veel ernstiger geworden en ook links had hij zich opengeschaafd, even voor den singel, ter hoogte van den onderkant van het vilten dekje, dat daar geheel doorweekt was. Yan strijken had hij, dank zij de zwachtels, gelukkig geen last gehad. Ik kwam dus in geen te gunstigen toestand te Manondjaja aan. Gelukkig vond ik uitstekende stalling en voer voor mijn paard bij den assistent-resident. De bruine had zijn eetlust goed bewaard en hij viel weer op zijn gabah aan. Ik liet hem flink droog wrijven met arak. Ofschoon dit oorspronkelijk Diet in mijn plan had gelegen, besloot ik den volgenden dag te Manondjaja te blijven rusten, te meer, daar het nog steeds doorregende en het zich niet liet aanzien, alsof het den volgenden dag goed weer zou worden. Ik was verbazend blij, dat ik dit besluit genomen had, want den

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 475