453 en dalen nevel hangt of wanneer de hoogten in wolken gehuld zijn en het lager gelegen terrein volkomen helder is. Het inschakelen van patrouilleurs en wielrijders zal in het eerste geval, lager op richten der stations aan de hellingen in het laatste geval de bezwaren opheffen. Deze verbindingsoefeningen in het gebergte zijn van bij zonder gewicht voor den bergoorlog. Hand aan hand met de tot nu toe aangegeven vóóroefeningen gaan de voorbereidingen tot de eigenlijke opdrachten voor de patrouille commando's. Wegen worden verkend, wat betreft hunne begaan baarheid voor de drie wapens, rivieren en beken, wat betreft hare al of niet doorwaadbaarheidvan bruggen en spoorwegen wordt onderzocht, waar en hoe ze te vernielen of te versperrenin dalen zoekt men punten op, van waar ze geheel afgesloten kunnen wor den. Bij het verkennen van vijandelijke stellingen en bewegingen is het wenschelijk gebleken een werkelijken tegenstander op te stellen met de opdracht op ieder zich vertoonenden vijand te vuren. Hier door worden de patrouilleurs gedwongen elke dekking te benutten en een ruim gebruik van den kijker te maken. Een juist schatten van den afstand verhoogt de waarde van het bericht. Ook het verkennen van de diepte eener vjjandelijke marschcolonne eischt het tegenoverstellen van een werkelijken tegenstander. Voorts worden beoefend de beveiliging en verdediging van terreinvoorwer- pen, de aanval erop, het bezetten van boschranden, de marschvei- ligheidsdienst, het doorzoeken van terreindeelen, het herstellen van het verband met nevenafdeelingen, het oversteken van rivieren en beken, het signaleeren van 's vijands opmarsch, het maken van de toebereidselen tot koken en overnachten in bivaks en oordbivaks, enz. Er moet wel op gelet worden, dat slechts zulke opdrachten gege ven worden, welke niet boven het begrip en de tactische ontwikke- ling van den man gaan. Alle manschappen moeten zich behoorlijk rekenschap van hunne opdrachten kunnen geven, bij de uitvoering ervan den afgelegden weg op de kaart kunnen toonen of dezen zonder kaart mondeling beschrijven. Het vervaardigen van kleine schetsen en van schriftelijke berichten moet nu en dan worden opgegeven. Ook de gewone soldaten blijken betrekkelijk spoedig hierin geoefend te zijn. De verschillende oefeningen moeten ook niet achter elkander ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 487