454 houden worden, maar de met de leiding belaste officier moet alles, wat de manschappen moeten kennen, gecombineerd in het terrein onderwijzen, terwijl het vernuft en de behendigheid der patrouilleurs door eene langzame en gestadige uitbreiding en verzwaring der op drachten zoo hoog mogelijk moet worden opgevoerd. Pioniergereedschapvoor ieder eene schop, eene bijl of eene bijlpik, wordt onder de manschappen verdeeldvoor het slaan van vonders, en het samenstellen van vlotten verdient het aanbeveling binddraad mee te nemen. Eene verdeeling van het poetsgereedschap en het meevoeren van verbandmiddelen is doelmatig gebleken. Ieder officier en onderofficier is voorzien van een kijker; ieder man van een horloge en een kompasverder eene stafkaart, rap- portkaarten en potlood. De eerste, inleidende oefeningen hebben gewoonlijk van uit het garnizoen als dag- of nachtoefeningen of wel als tweedaagsche oefe ningen plaatshierop volgt eene groote oefening gedurende zes tot negen dagen in de Yogezen (1). In het kort zal ik de opdrachten aangeven, welke bij zoo'n berg- oefening door den leider van een patrouille-commando van een der aldaar gelegerde regimenten werden verstrekt. De oefening had in de eerste dagen met het geheele detachement, later in twee partijen tegenover elkander plaats. Hierbij werd het volgende beoefend: het verkennen van wegen op hunne aanwezigheid en begaanbaarheid door de drie wapensvan bosschen en berghel lingen op hunne begaanbaarheid; van rivierovergangen; het van oever verwisselen door middel van vlotten en vonders; het verken nen van bruggen en spoorwegen op de mogelijkheid van versperring of vernieling; van terrein voorwerpen op hun verdedigingsvermogen het zoeken van hoogten met een vrij uit- en overzicht, waarbij het terrein, dat van hier uit kan worden overzien, bepaald werdhet aanleggen van optische seinstationshet houden van verband met nevenafdeelingenhet beveiligen van de flank eener afdeeling, welke een dal afsluit, een en ander met behulp van optische telegrafie; het innemen eener stelling om het opdringen van vijandelijke pa trouilles te verhinderenhet beveiligen van de flank eener afdeeling, (1). Het XVe Korps heeft zijn hoofdkwartier te Straatsburg (Vert.).

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 488