86 In de beide republieken werden in het begin van den huidigen oor log vreemdelingenkorpsen opgericht, die door eigen officieren werden aangevoerd, doch den commandant generaal ondergeschikt bleven. Zoo vormde zich een Duitsch korps van 2000 man, een Hollandsch en een lersch korps van 1000 man, een Noordsch van 200 en een Fransch van 150 man. Veilig mag worden aangenomen dat beide republieken samen ruim 70.000 man in het veld kunnen brengen. De tusschen Engeland en de Zuid-Afrikaansche Republiek gevoerde onderhandelingen over de kiesrechtquaestie, waaraan al spoedig die der suzereiniteit werd vastgeknoopt buiten bespreking latende, wilien we er slechts aan herinneren, dat de wijze, waarop die onderhande lingen werden gevoerd in verband met de voortdurende versterking van het garnizoen in Zuid-Afrika, weinig geschikt was om het ver trouwen in Engelands bedoelingen te bevestigen. Integendeel wat Engeland eischte en de wijze waarop het dit deed, moest het vrij heidlievende Transvaalsche volk dermate prikkelerr, dat het zelfs den geduldigen, welberaden en populairen president Krüger op den duur onmogelijk zoude geweest zijn het van vijandige daden terug te houden. Maar, zoover liet de president het niet komen.Toen de Engelsche troepen in Natal eene voor de veiligheid van den staat onrustbarende sterkte dreigden te zullen bereiken werd den 9en Oc tober aan den gouvernements-secretaris te Kaapstad, den heer Millner een ultimatum overhandigd, waai in de regeering der Zuid-Afrikaan sche Republiek na uiteenzetting harer grieven verzocht in deze bewoordingen 1® dat alle geschilpunten tusschen de Republiek en Engeland door vriendschappelijke arbitrage of eenig ander vriendschappelijk middel, dat door Transvaal en Engeland zou worden overeengekomen, uit den weg geruimd zullen worden 2® dat de Engelsche troepen aan de grenzen van Transvaal on middellijk zullen worden teruggetrokken 3® dat alle versterkingen der troepen sedert 1 Januari 1899 in Zuid-Afrika aangekomen zullen worden teruggeroepen binnen een redelijken tijd, die tusschen Engeland en Transvaal zal worden over-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 48