460 eieren en het kader, bij het strafdetachement te plaatsen, uitgezocht worden. Deze moeten personen vertegenwoordigen, bekend als te zijn vol dienstijver, rechtvaardig, streng, humaan en beleefd. En dat kan men toch heusch niet van ieder mensch zeggen! Evenals voor andere speciale betrekkingen, dient het kader voor het strafdetachement aanbevolen te worden. Dat kader wenschte ik dan eene toelage te geven op het traktement. Uit de beoordeelingslijsten der officieren dient eveneens te blijken, of zij die geschiktheid hebben, en deze dienen eveneens eene maan- delijksche toelage te genieten. Officieren en kader, die blijken minder geschikt te zijn voor den dienst bij het strafdetachement, dienen zoo spoedig mogelijk overgeplaatst te worden. Rotan slagen moeten toegebracht worden door daartoe vast aangestelde stokkenknechts. Een voornaam iets bij het detachement is, dat men spoedig het karakter der ingelijfden leert kennen. Het is mij nl. gebleken, dat het dikwijls grootendeels de schuld van den meerdere was, die een soldaat den weg deed opgaan naar het strafdetachement. Ieder persoon, die in het leger komt, is niet dadelijk een goed militair. Er zijn er bij, die prikkelbaar zjjn, die spoedig in hunne eer zjjn aangetast, enz. Door goede leiding kan er echter toch een goed soldaat uit groeien. Maar wat is dikwijls het geval: ruwe behan deling, ruwe uitdrukkingen maken zoo'n persoon ongepast. De eene ongepastheid stapelt zich op de andere, insubordinatie vloeit er uit voort; de man krijgt detentie en verdwaalt ten slotte bij het straf detachement, waar hjj, wanneer hij niet onder betere leiding komt, door zijne ongepastheid en ongezeglijkheid geheel voor het leger verloren gaat. Door op het gemoed van dien man te werken, door hem de voordeelen verbonden aan den militairen stand voor te houden, door hem kalm, beleefd en waardig te behandelen, ziet men spoedig, hoe lijdzaam diezelfde ongepaste persoon wordt. Ik kende indertijd een ingelijfde, wiens strafregister wemelde van ongepast gedrag, maokeereD, onbehoorlijke uitdrukkingen gebezigd tegenover zijn meer dere, enz. Door behoorlijke behandeling was de man spoedig een der gezeglijkste en beste soldaten, en mocht ik mij verheugen hem later bij een der bataljons terug te zien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 494