EEN EN ANDER OVER DE ZORG VOOR ZIEKEN IN DE KAZERNE. Sedert 1885 bestaan in de kazernes van bet Duitsche leger de zoogenaamde „Revierkrankenstuben", d. z. kamers, waar de kwar- tierziekeD, gescheiden vao de gezonde manschappen, ondergebracht worden. In Frankrijk worden de malades la chambre opgenomen in de „Infirmeries", ziekenzalen voor kwartierzieken, vollediger ingericht dan de „Revierkrankenstuben en eigenlijk meer vóor-hospitalen. Welke motieven in deze landen tot de inrichting van bepaalde ziekenverplegingsruimten in de kazerne geleid hebben, is mij niet bekend, het feit echter gaf mij aanleiding de wenschelijkheid der isoleering van kwartierzieken in de kazerne te overwegen en eenige op dit vraagstuk betrekking hebbende opmerkingen daaraan vast te knoopen. Gaan wij allereerst na, in welke gevallen het raison d etre kan hebben aan ziekgemelde militairen „kwartierziek" te geven, in plaats van hen in het hospitaal te doen opnemen. Yan invloed op het aantal kwartierzieken bij een korps is vooral: de bijzondere opvatting van den daarbij dienstdoenden garnizoens dokter; de eene is in dit opzicht vrijgeviger dan de andere. Eenheid van opvatting ten deze ware zeer te wenschen; mogen deze regelen daartoe bijdragen. Verder zouden de volgende factoren op het cijfer der kwartierzieken kunnen influenceeren. Onvoldoende ruimte in de hospitalen', waarvan, voor zoover mij bekend, tegenwoordig in Indië geene voorbeelden bestaan. Dank zij een welingericht evacuatie-systeem is er overal steeds voldoende gele genheid tot opname van lijders uit het garnizoen. Geringe getalsterkte van het garnizoen: natuurlijk zou, indien de compagnieën door verschillende omstandigheden zoo weinig sterk waren, dat de dienst (z.a. wacht) door onmiddellijke opname in het hospitaal

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 497