464 van ziekgemelde militairen zeer verzwaard zou worden, het een en kele maal geven van kwartierziek gemotiveerd zijn en gunstig werken. Immers, de in het hospitaal opgenomen manschappen blijven meestal langer aan den dienst onttrokken dan de kwartierzieken. Doch ge woonlijk zijn de compagnieën sterk genoeg, zoodat het weinig uitmaakt, dat een zieke door opname in het hospitaal, in plaats van „kwartier- ziek", eenige dagen langer aan den dienst onttrokken is. Bij het geven van kwartierziek worde met het volgende rekening gehouden. Onder de mallengers zijn er, naar mijne ervaring, vele, die het „kwartierziek", boven eene verpleging in het hospitaal verkiezen. Zoo melden dronkaards zich bij voorkeur ziek na tractem9ntsdagen en des Maandags, wanneer zij nog niet geheel van hun roes bekomen zijn bij vermoeden op misleiding door deze sujetten, doen de met den garnizoensdienst belaste officieren van gezondheid daarom wel, steeds het kader van de week, dan wel dat der compagnie te raadplegen. Zulke elementen behandele men slechts bij hooge uitzondering in het kwartier, waar zij niet alleen in het genot van volle soldij blij ven, maar ook zich jenever kunnen verschaffen, hetgeen niet anders dan tot bevordering, van het „mallengeren" kan medewerken. Dat het „kwartierziek" voor buiklijders verderfelijk is, omdat dan o. a. op hun dieet geen voldoende controle kan worden uitge oefend, spreekt wel van zelf. Wat de koortslijders betreft, ben ik er voor hen zooveel mogelijk in het hospitaal te doen opnemen. Vooreerst ontbreekt op de chambrée de voor deze zieken zoo noodige rust, zooals men weet, moeten hunne kameraden daar allerlei geruchtmakend werk (wapenschoon- maak, enz.) doen. Verder is het bekend, dat de voorgeschreven geneesmiddelen (voor de zieken, die niet naar de wacht loopen kun nen, worden deze in den regel door den kamerwacht bezorgd) dik wijls niet ingenomen en, bij onverwachte inspectie, in de kleeding- kisten der manschappen teruggevonden worden. Zelfs de zoo ge makkelijk in te nemen chininepillen worden vaak verstopt en zoo lijdt het bp mg geen twgfel, of de énorme milt- en leververgrootiDgen, welke niet zelden juist bij dikwgls in het kwartier behandelde malarialijders worden aangetroffen, moeten aan het niet geregeld gebruik van chi-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 498