465 nine worden toegeschreven. Wil de bestrijding der malaria bij het leger vruchtbaar zijn, dan behoort de chinine-distributie in de kazerne zorgvuldig geregeld te worden j aan het eind van dit opstel kom ik daarop terug. Nog om andere redenen is het te verwerpen, koorts lijders in het kwartier te verplegen, o. a. met het oog op de ver spreiding van infectie. De meeste infectieziekten beginnen met koorts en worden niet dadelijk vergezeld van andere kenmerkende verschijnselen. Zoolang er dus geene afzonderlijke ziekenzalen voor kwartierzieken bestaan, zal het voorzichtig zijn manschappen, die temperatuursverhooging vertoonen, door opzending naar het hospitaal van de gezonde mili tairen af te zonderen. Ook verdient het gebruik om lijders aan voetwonden, met verband kwartierziek" te laten houden, meer en meer beperkt te worden. Zelfs al wordt aan den garnizoensdokter een in de verbandleer geoefend ziekenoppasser toegevoegd voor het aanleggen en verwisselen van eenig verband, dan toch levert een in het hospitaal beter te contro leeren bedrust van den man meer waarborgen voor een snellere wond- genezing op. Om bovengenoemde redenen en eindelijk ook, omdat de admini stratieve maatregelen, verbonden aan het opnemen in het hospitaal, van zoo eenvoudigen aard zijn, is het raadzaam, onder gewone om standigheden althans, zoo zeldzaam mogelijk „kwartierziek" te geven, in ieder geval alleen aan zieken, die geen medicijnen noodig hebben of die zelf naar de wacht gaan kunnen, om daar onder toezicht van den wachtcommandant, of van den korporaal van aflossing de voor geschreven geneesmiddelen in te nemen. Hierdoor zou tevens de urgentie van het oprichten van „kwartier ziekenkamers" in de kazerne komen te vervallen. Ten slotte zou ik willen voorstellen de chinine verstrekking in het kwartier aldus te regelen Op de ziekenbiljetten der uit de hospitaalbehandeling ontslagen malarialijders zullen de data vermeld worden, waarop zij zich naar de wacht behooren te begeven, ten einde aldaar eene bepaalde dosis chinine te nemen. Dl. II, 19900. 33

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 499