37 eengekomen en met garantie van de zijde van Transvaal, dat geen aanval zal worden gedaan op eenig deel der Eagelsche bezittingen gedurende de nieuwe onderhandelingen. Zoo deze voorwaarde zou worden aangenomen zal de Regeering van Transvaal bereid zijn de gewapende burgers aan de grenzen terug te roepen; 4e dat de Eogelsche troepen thans ter zee op weg niet zullen aan land gebracht worden in eenig deel van Zuid-Afrika. De regeering van Transvaal vraagt met aandrang een onmiddellijk bevestigend antwoord op deze vier punten en verzoekt de Engelsche regeering dringend het antwoord niet later te geven dan Woensdag 11 October te vijf uur 's avonds. De Transvaalsche regeeriDg voegt aan deze nota toe, dat in het onverhoopte geval, dat zij geen voldoend antwoord zou ontvangen binnen den vastgestelden tijd, zij zich tot haar grooten spijt gedwon gen zal zien, de handelwijze van de Engelsche Regeering te be schouwen als eene formeele oorlogsverklaring. De Transvaalsche regeering zal zich niet voor de gevolgen ver antwoordelijk beschouwen en in geval van nieuwe troepenbewegingen naar de grenzen van Transvaal binnen het gestelde tijdstip, zal de regeering van Transvaal verplicht zijn, dergelijke bewegingen even eens als eene formeele oorlogsverklaring te beschouwen. De minister van koloniën Chamberlain deed den 10,n October aan de regeering der Z. A. R. weten, dat de eischen door haar gesteld van dien aard waren, dat de Britsche regeering deze niet in over weging kon nemen. Tegelijkertijd kreeg de Britsche agent Conyng- ham Greene last zijn paspoort te vragen. Teneinde gedekt te zijn tegen de nadeelige gevolgen van een brutalen inval der Britsche troepen, had de Transvaalsche Regeering reeds dagen te voren een voldoend aantal burgers opgecommandeerd en naar de belangrijkste punten gezonden, een voorzichtigheidsmaat regel, die met het oog op de jongste geschiedenis Jameson's raid zeker niet overbodig mocht heeten. Bedenkt men, dat terwijl het gewone garnizoen van Natal met inbegrip van de bereden politie ongeveer 1900 man sterk is, er tijdens het overhandigen van het ultimatum omstreeks 12000 man

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 49