468 dediging Ik ga zelfs verder en betwijfel het ten zeerste, of de munitieaanvulling der marineschepen verzekerd isEn toch zou hot niet meer dan natuurlijk zijn, dat deze munitieaanvulling ver zekerd zij, omdat—niet eens een B.Y. maar een I.V. ons een flinke waarschuwing heeft gegeven. Het was nl. tijdens de Lom bok-affaire, dat de aldaar gestationeerde marinevaartuigen deel moes ten nemen aan het bombardement. De marine voldeed prachtig daaraan, met dit gevolg, dat op een goeden dag ééu der schepen zoo goed als buiten gevecht werd gesteld, omdat de munitie verschoten was en ze in Indië met geen mogelijkheid was aan te vullen! Bovenstaande beschouwingen kunnen we gevoegelijk samenvatten in de volgende vraag: „Waar is onze buskuitfabriek, waar onze ge schutgieterij, waar ons arsenaal, enfin, waar zijn al die noodige in richtingen up to date?" Stel echter, dat het mogelijk ware, dat men door allerlei kunst middeltjes met veel geluk, in staat werd gesteld het benoodigd aantal troepen voor de verdediging te verkrijgen, dan nog is men niet gereed, daar we geen voldoend aantal reserve minimaal kaliber geweren en reservemunitie hebben. Waarom heeft Holland die reserve bewapening en-munitie wel en Indië niet? Naar mijne bescheiden meening dienen bovengenoemde vragen eerst opgelost te worden, alvorens men begint met vestingen te bouwen. En die oplossing is mogelijk, doch alleen als de organisatie van leger en vloot een fait accompli is geworden. Die organisatie moet gebaseerd zijn op de volgende redeneering: Om Indië met goed gevolg tegen eene aanranding van buiten te kunnen verdedigen, wordt de sterkte van het leger en de vloot positief bepaald. Naar die sterkte wordt de oorlogsbegrooting vastgesteld. Gaat die som de draagkracht der bevolking te boven, dus kan of wil het volk die som niet opbrengen, dan is 't veel beter, dat dat volk zijne koloniën prijsgeeft of niets voor zijne koloniën doet, met den zekeren waarborg, dat vroeg of laat, de een of andere groot macht de koloniën opeischt. Immers, indien men die zekerheid heeft, is het een misdaad, het

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 502