469 volk nog langer belasting te laten betaleD, voor lichamen, die veel geld kosten en toch niet aan hun doel kunnen beantwoorden 1). Gaat het budget de draagkracht der bevolking echter niet te boven, dan is het zaak, in verband met de beschikbare golden, een plan van defensie vast te stellen, dat aan de eischen des tijds voldoet. Yolgens dat plan worden de vestingen gebouwd en ter verdediging daarvan van het leger een gedeelte afgezonderd, dat bestemd en op geleid wordt voor vesting-artillerie en vesting-infanterie. Het gaat niet aan vestingen te bouwen en der bevolking diets te maken, dat zij gerust kan zijn, terwijl het later blijken zal, dat ze niet verdedigd kunnen worden zooals de Transvaal met Pretoria of prat te zijn op het bezit van vele en goede vestingen, terwijl als de nood aan den man komt, het bljjken zal, dat de mannetjes ontbreken. "Wij beschuldigen de Engelschen van conservatisme, maar in gemoe- de aan welke fout maken wij „Hollanders" ons schuldig P We lachen om de achterlijke organisatie van John Buli's legermacht, maar met dat al, ontwikkelt dat Engelsche volk een kracht en spreidt het eene offervaardigheid ten toon, die verbazing wekken. Met dat al recruteert Engeland zooveel mannen, waartoe niemand het in staat achtte en voorziet zijn leger in een minimum van tijd van zulk een nieuwe en moderne bewapening, munitie, enz. enz., die wij in geen tientallen van jaren voor ons klein leger bij elkaar kun nen krijgen. En als wij nu nagaan welke zaak Engeland op het moment voor staat en welke zaak wij nakomelingen van zooveel helden eenmaal hebben voor te staan, dan is het geen wonder, dat men beweert, dat Holland zijne koloniën niet waard is. De degeneratie en de ont moediging is en vooral in Indië zoo sterk, dat men veilig mag aan nemen, dat zoo de B.Y. komt, velen hunne huizen voor den vijand zullen openeD. Het is zelfs zoo erg, dat er ambtenaren zijn, die beweren 1) Tegen deze redeneering valt on zes inziens veel in te brengen. Al hebben wjj de zekerheid ons met geen mogelijkheid te kunnen verdedigen tegen een leger als thans door Engeland in Z.-Afrika aan land is gezet of gelijk Japan tegenover China stelde, moeten vrij dan alle andere maatregelen opgeven? Moeten -wij dan ook machteloos zijn tegenover elke vijandelijke onderneming van een naburigen staat, die met ons in con flict komt en bijv. in enkele dagen een macht ter sterkte van een Nederl. divisie kan afzendenBedactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 503