470 durven, dat het er eigenlijk niet op aan komt, onder welk Gouver nement men dient. Dit alles zal slechts dan veranderen, als het Gouvernement voldoende waarborgen geeft, en vertrouwen weet in te boezemen, door al zijn handelingen en besluiten. Dat alles verandert eensklaps als een ieder op de vloot en het leger vertrouwen kan. Dat vertrouwen, helaas, bestaat niet! Balken in onze eigen oogen niet en splinters in die van anderen wel zien, maakt ons belachelijk. Immers, we halen onze schouders op voor China, dat geen georganiseerd leger heeft. Is China onsop sommige puntenniet ver vooruit? Kunnen wij, evenals China, forten, batterijen, patroon-, geweer-,en buskruitfabrieken, en geschutgieterijen aanwijzen, die wedijveren met de meest moderne dier inrichtingen der wereld? Helaas neenChina is ons ver vooruit en zal zich zelf kunnen behelpen. De tijden zeggen ons, dat ook wjj daartoe in staat moeten zijü. Indië moet hebbeneen eigen financieel beheer, zooveel mogelijk 'n zelfbestuur, een goed leger, een geschikte vloot en alles wat daar aan annex is. Met afbreken, door Indië, wat Hollandsch is en met schelden, door Holland, op al wat Indisch is, komen we niet verder. Holland en Indië moeten samengaan. Beide landen moeten elkaar ondersteunen tot het uiterste. Schiet Indië in enkele opzichten te kort, Holland zal dienen bij te springen en omgekeerd. Door al het bovenstaande kan er natuurlijk van „fusie" geen sprake zijn. Slechts hulp en eendrachtige samen werking wordt verlangd, meer niet! Felix

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 504