Sedert 50 jaar wordt verder onderscheid gemaakt tusschen twee soorten van Syphilis. De druiper is een ziekte van de slijmvliezen der geslachte werk tuigen, en is dus een locale ziekte. Syphilis is een constitutioneele ziekte d. w. z. dat na de locale besmetting steeds een besmetting van het geheele lichaam volgt. Welke de verschijnselen der Yenerische ziekten zjjn, zal ik U later mededeeleD, want alvorens verder te gaan, komt het mij voor U interessant voor te vertellen hoe het er mede was gesteld in de oudheid. Yenerische ziekten toch zjjn zoo oud als de bekende menschheid. In de alleroudste boeken vindt men beschrjjvingen van M. Y.,die aan juistheid niets te wenschen overlaten. In de Chineesche literatuur vindt men dateerende van 2500 v. Christus beschrijvingen, die klinken als een klok. De oude Indische geneesheeren kenden de ziekte en hare genezing door het nooit volprezen kwik. In de Japansche geneeskundige boeken vindt men een beschrijving van het doorbreken der liezen, van de ontsteking der roede gepaard met uitslag, van waterzucht van den penis, van algeheele verzweering der roede en der teelballen, van ziekten der beenderen, der keel, der oogen en der ooren als gevolg van ziekten der geslaehtsdeelen. Kortom, ofschoon dan ook verward, men vindt er alle soorten van M. Y. vermeld. Allen waren het toen reeds eens, dat geslachtsgemeenschap de oorzaak was. Dat de bijbel overvloeit van plaatsen, die kennis van Yenerische ziekten verraden, zal U, die een Christelijke opvoeding hebt genoten, wel bekend zijn. Ik wil Uw geheugen te hulp komen en help U herinneren, dat Leviticus XY spreekt van een geslachts ziekte bestaande in vloeiing uit de pisbuis. Mozes gelastte voor ge slachtszieken bepaalde zuiveringen, waarop we terugkomen bij het bespreken der Voorbehoedmiddelen. Yan de Pharizeën/wordt gezegd door Josephus „de hoererij was door het geheele leger verspreid." Het gevolg van de uitspattingen der Joden met de dochteren Moabs was eene besmettelijke ziekte, die zich aan de bloedverwanten der besmette persoon mededeelde. Op te maken uit de verordeningen

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 508