By alle besmettelijke ziekten bestaat de eigenaardigheid, dat iemand, die ze eenmaal doorstond, die zelfde ziekte niet weder krijgt (immuun wordt). Die immuniteit is in zekere mate hereditair. Zoo ziet men, dat op plaatsen waar een besmettelijke ziekte, die daar te voren onbekend was, wordt geïmporteerd, deze ongelooflijke verwoestingen aanricht. Op een der eilanden van Nieuw-Zeeland was longtering nooit voorgekomen tot door een Engelsch matroos van een koop vaarder eeoige inlanders geïnfecteerd werdeD. Zóó vatbaar bleek toen de bevolking, dat het eiland binnen 10 jaar ongeveer ontvolkt werd door vliegende tering. Dergeljjke voorbeelden zijn legio. Yan uit het Oosten werd de Syphilis door de kruisvaarders naar Noord-Europa gebracht en in dit nog niet besmette werelddeel richtte de Syphilis van 1330 tot 1340 een enorme verwoesting aan. Aan millioenen slachtoffers kostte zij het leven. Men beschouwde toen de Syphilis als een soort pest en noemde ze „de nieuwe ziekte". In 1495 woedde die „nieuwe ziekte" andermaal in het leger van Karei VIII voor Napels. Teruggekeerd in Frankrijk werd door de Fransche soldaten de Syphilis over het volk verspreid en ten tweede male ontstond een meer dan afschuwelijke Syphilis epidemie, die op de leeken en dat waren ze toen allen, den indruk maakte van een vreeselijke pestziekte. In 1495/96 heerschte de Syphilis in Frankrijk en Zwitserland. In 1496 kwamen Nederland, Denemarken en Engeland aan de beurt, in 1497 Schotland en in 1499 Rusland. Zooals zeer begrijpelijk is, was de armée, bestaande uit mannen, die niet in de gelegenheid waren tot echtelijke geslachtsgemeenschap, de meest geschikte overbrengster der ziekte. Wederzijds beschul digden dan ook de oorlogvoerende partijen elkaar de infectie aange bracht te hebben en zoo noemden de Italianen de ziekte: „mal Francese", terwijl de Franschen haar „mal d'Italie" of „mal de Naples" noemden. De Russen noemden haar Poolsche ziekte. De Polen doopten haar „Duitsche". De Hollanders hadden de „Spaansche ziekte, Spaanscheu kraag". De Engelschen kenden haar als Bordeau- sche, de Perzen als Turksche en de Turken als Perzische ziekte. De werkelijke naam Syphilis, meent men te moeten afleiden van sus zwijn en philos vriend. Het zou dus beteekenen vriend van

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 510