6 Meestal gelukt dit aan die klieren, ofschoon soms de klieren zelf in verettering overgaan. Yaak echter konden de klieren geen weerstand bieden en de lijder krijgt zoogenaamd druipersrheumatiek. Een langdurige zeer pijnlijke ontsteking van verschillende gewrichten. Wordt de bacterie bij ODgeluk gebracht op de oogslijmvliezen, dan ontstaat ook daar een allerheftigste, altijd hoogst gevaarlijke ontsteking. Genezen, ten minste voor 't oog genezen, doet een druiper zeer vaak. Er zijn echter specialiteiten en onder hen naar ik meen Prof. Finger te Weenen, die beweren, dat alle druipers genezen behalve de eerste. Yeelal is het einde een chronische druiper en zeer vaak, ofschoon soms eerst na jaren en jaren, ontwikkelt zich daaruit een vernauwing der pisbuis. De ongelukkige gevolgen veroorzaakt door een ongenezen of niet ten volle genezen druiper zijn legio. Yooral in een later gesloten huwelijk vindt men daardoor allerlei ellende. Een groot deel der ziekten van het vrouwelijk geslachtsapparaat vindt zijn oorzaak in den vroegeren druiper van den man en vele operaties behoefden niet verricht te zijn, waren er geen met druiper gif besmette vrouwen. Een groot deel der blinden (zoogenaamd blindgeborenen) moet hiervan de schuld wijten aan den vroegeren druiper van den vader. Bij Syphilis zijn de verschijnselen gansch anders. De Syphilis is zoo u zich herinnert een infectie ziekte, die de geheele constitutie aantast. Wanneer en óf een lijder van Syphilis is genezen, is nooit uit te maken, door wien ook. Zeer vaak komen er nog verschjjnselen voor den dag 20 jaren na de infectie, terwijl de lijder zich in dien tusschentijd volkomen gezond waande. Dit alleen weten wij, dat Syphilis in een bepaald stadium niet meer besmettelijk is voor anderen. Bij Syphilis onderscheiden wij drie stadia. Van 10 tot 40 dagen na de besmetting ontstaat de chancer (een zweer op de plaats van infectie). Ofschoon verreweg meestal op de geslaohtsdeelen, kan die zweer ook ontstaan op de lippeD, de dijen, ja waar al niet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 512