7 Deze chancer, die moeilijk te genezen, dikwijls invretende zweer vormt het 1® stadium van Syphilis. Onvermijdelijk is nu het geheele lichaam van den lijder met Syphilis besmet, indien de chancer een harde of gemengde was. Lokale Syphilis bestaat daarbij niet en al mogen nu de verschijn selen van het 2® stadium weinig ja soms zeer onbeduidend op den voorgrond treden en die van het 3® stadium jaren lang, ja soms altijd uitblijven, de besmetting heeft plaats gehad, het gif is door het geheele lichaam verspreid en altijd kunnen, dikwijls op z'n onverwachtst weder verschijnselen van Syphilis optreden. Maar keeren we terug tot- het primair affect. Eindelijk na wekeD, waar een gewone zweer in dagen geneest, is de syphilitische zweer genezen, niets anders dan een likteeken nala tende. Eenigen tijd daarna (soms reeds vóór de zweer genezen is) krijgt de lijder keelpijn en koorts en vindt hij op een goeden dag zjjn lichaam bezaaid met een ietwat op mazelen of roodvonk gelijkenden uitslag, welke door den medicus onmiddellijk wordt herkend als een van syphilitischen aard. Pijn of jeuk veroorzaakt die uitsiag niet. Het is evenwel een bewijs, dat het bloed en de weefselsappen van den lijder met het syphilisgif zijn besmet. Terzelfder tijd vindt men door het geheele lichaam, gezwollen, doch niet pijnlijke klieren. Heel gauw, meestal binnen 14 dageD, verdwijnt de uitslag, die het 2® stadium van Syphilis vormt. Wanneer nu het 3® stadium begint of liever wanneer zich de ver schijnselen daarvan openbaren, is niet te zeggen. Soms ziet men het 3® stadium na 14 dagen beginnen, dan weer blijft het jaren en jaren uit en soms zelfs ik zeide het reeds openbaart het zich nooit. Besmettelijk is de ziekte in het 3® stadium niet, overerfelijk echter wel. Aangezien de lijder als 't ware doordrenkt is met het syphilisgif, kunnen in alle weefsels zonder onderscheid syphilitische ziekten voorkomen. Op den leek maken de groote syphilitische zweeren, vaak een gevolg van het doorbreken van syphilisknobbels zeker wel het meest indruk en toch is het voor den vakman niets, vergeleken bij de afschuwelijke syphilitische ziekten, die zich voordoen in inwendige organen. De zooeven reeds genoemde syphilis-knobbels (gummata) kunnen zich in alle weefsels vormen. Ziekten der gewrichten en beenderen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 513