meestal gepaard gaande met heftige pijn, kwellen den lijder maar al te vaak. Door hoofdpijn slapelooze nachten matten hem af. Lever, milt, Dieren, hart en bloedvaten kunnen ziek worden. Verzweringen van het verhemelte, waardoor een doorgang ontstaat van de mond- naar de neusholte, dwars door het verhemelte heen, zijn zoo weinig zeldzaam, dat ze in ieder hospitaal bijna altijd verscheidene tegelijk gevonden worden. Verlies van het kraakbeen der neus en ten gevolge daarvan een zoogenaamde zadelneus komt zeer dikwijls voor. De oogen, en vooral het regenboogvlies, zijn dikwijls zoo aange daan dat er geheele of gedeeltelijke blindheid op volgt en ten slotte kuanen door aandoening der hersenvliezen en der hersenen allerlei zenuwziekten ontstaan. Verlammingen van bepaalde lichaamsgedeel ten, krampen ja wat al niet komen daardoor bij Syphilis voor. Eindelijk vindt men in de krankzinnigengestichten een zeer groot, zoo niet het grootste, deel der lijders, waarbij als oorzaak van bun psychose Syphilis moet worden aangenomen. In het 3e stadium is de Syphilis hereditair. D. w. z. dat de vader syphilitische kinderen kan verwekken, zonder de moeder geïnfecteerd te hebben. Bij deze ongelukkige stumperde kunnen alle verschijnselen van tertiaire Syphilis voorkomen. Moeder natuur helpt hier, Gode zij dank, zeer dikwijls óf door miskraam óf door doodgeboren kinderen óf door onvruchtbaarheid. Meen nu niet Mijne Heeren, dat ik u een afschuwelijker beeld der Venerische ziekten heb willen schetsen, dan wij medici gewoon zijn voor oogen te hebben. Integendeel ik heb u zoo eenvoudig mogelijk wat van de verschijnselen opgenoemd, zonder eenige overdrijving, zonder eenigen ophef. Een gevoel van walging, heb ik dan ook altijd, wanneer ik soms jonge en beschaafde mannen mot onverschilligheid, ja dikwijls zelfs met een zekeren bluf hoor spreken over hun Vene rische ziekte, alsof 't een zaak ware van ondergeschikt belang. Onwetendheid, maakt ze onschuldig aan opzet. Daarom evenwel ook acht ik het nuttig, dat beschaafde maunen er meer van weten. Van oudsher echter noemde men de Venerische ziekten „geheime ziekten" wel een bewijs van schuldbewustzijn der dragers. Ware het nu niet wenschelijk, dat vaders en moeders meer ervan afwisten

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 514