en hunne kinderen inlichtten vóór zij zelfstandig de Maatschappij ingingen? Veel ongeluk zou daardoor worden voorkomen. Terwijl wij als oorzaak der M. V. vinden bacteriën, mikroörganismen, moet als hoofdoorzaak van hare verspreiding worden aangemerkt het celibathet gedwongen ongehuwd zijn, zooals in een leger van be roepssoldaten en tengevolge daarvan de prostitutie. Gaan we eens in 't kort na, wat de geschiedenis vermeldt omtrent de treurige maar ware combinatie: leger prostitutie M. V. 't Kan wel niet anders of waar een man jaren lang gedwongen is buitenechtelijk te leven, zoekt hij een vervanging voor den echte lijken bijslaap bij de prostituées. Van oudsher volgde dan ook een groot aantal prostituées een leger. Na hetgeen wij hebben gezien omtrent de genezing der M. V. bij den man is het ook wel zeker, dat binnen korten tijd alle prostituées waren geïnfecteerd en even zeker werden dus bijna alle mannen met Venerische ziekte besmet. En spreekt men nu al over de groote verbreiding der M. V., in den bijbel vindt men (Paulus brief aan de Corinthiers Cap. X vers 8): Laat ons geen hoererij plegen, gelijk eenigen van hen deden en waarvoor 23000 op een en denzelfden dag vielen. Dit was nk naar aanleiding van het volgende: En zij trokken tegen Midian op, zooals Jehovah Mozes bevolen had en zij doodden al de mannen. De mannen Israëls namen de vrouwen der Midianieten. En Mozes tegen de legerhoofden vertoornd zeide hun: Welnu! zij zijn het juist, die op den raad van Bileam de oorzaak geweest zijn, dat de kinderen Israëls tegen Jehovah gezondigd hebben, door aan Peor te offeren en dat de plaag ons getroffen heeft. En nu doodt alle kinderen van het mannelijk geslacht en alle vrouwen, die een man gekend hebben door den bijslaap. Ook in Jozua Cap XXII vers 17 wordt gesproken over de verspreiding der M. V. in het Joodsche leger. In de Perzische oorlogen, in de Romeinscbe oorlogen en evenzeer in die der Middeneeuwen was de Venerische ziekte door de legers verspreid. We hebben reeds gehoord hoe de verschillende volkeren, die oorlog voerden elkaar de schuld gaven van de ziekte ingevoerd te hebben en hoe zij aan de ziekte den naam van hun vijand gaven. In de tegenwoordige Europeesche legers, waar men zeer jonge

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 515