10 mannen vindt, die slechts voor korten tijd dienen en waar de gehuw den slechts voor enkele weken onder de wapens komen, zullen de klachten over M. Y. minder zijn dan in de koloniale legers, waar mannen van 2040 jaar toch zeker gemiddeld 12 jaar dienen. In het Engelsche cd niet minder in ons koloniaal leger zijn dan ook de klachten over M. Y. zeer groot. Yï&t is er nu te doen, om de Venerische ziekten te voorkomen? Het spreekt wel van zelf, dat de middelen daartoe geheel anders zijn geworden, nu wij de oorzaak der ziekte kennen. Toch had de groote Mozes met zijn buitengewoon heldere inzichten in hygiëne ook reeds een goeden blik op de M. V. Een zijner verordeningen tot bestrijding van M. V. in het leger luidde: En gij zult gedurende zeven dagen buiten het kamp slapen en gij zult U den 3en en den 7e» dag van Uwe zonden zuiveren. En gij zult al de kleederen zuiveren en al de lederen vaten, al wat van geitenhaar vervaardigd is en al de houten gereedschappen. Het goud, het zilver, het koper, het ijzer, het tin en het lood, al wat het vuur doorstaat moet door het vuur gaan. Men zal met water reinigen, al wat het vuur niet doorstaat. En gij zult Uw kleederen den 7en dag wasschen en gij zult gerei nigd zijnde in het leger kunnen wederkeeren. Is het niet verbazingwekkend dergelijke uitstekende hygiënische maatregelen bij intuïtie De prostitutie bij de Joden was als zoodanig niet onteerend. Bij ons is ze dit wel, wat evenwel niet verhindert, dat er met de meest brutale inconsequentie gebruik van wordt gemaakt. De Solon'sche wetten op de prostitutie in Griekenland, waren on geveer volmaakt zooals ze nu nog in Europa vigeerend zjjn. Solon richtte publieke huizen op als Staatsinrichtingen. Hij had hier mede tweeërlei doel le, om jongelui af te houden van perverse sexueele uitspattingen, 2% om gevaar voor infectie te verminderen. Particulier initiatief deed het aantal publieke huizen al rasch verdubbelen, 't Zaakje was te voordeelig. Alle publieke vrouwen en hunne woonplaatsen waren aan strenge wetten onderworpen, waaraan vooral in Solon's tijd streng de hand werd gehouden. De publieke vrouwen werden gekeurd en zij, die niet in staatsinrichtingen woonden, betaalden een extra belas-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 516