12 zij én haar minnaar in het publiek gegeeseld, daarna werden zij aan een paal gebonden en beiden werd een flinke ramanas in den anus gewerkt ('n zeer pijnlijke operatie). Maar ik dwaal af. In Rome werden de Grieksche wetten op de prostitutie nagebootst. Het Romeinsche volk stond ook in hun uitspattingen veel lager dan het Grieksche. In Rome deed men meer aan paederastie. Meer malen kwam het daar voor, dat gehuwde vrouwen zich als prostituée kleedden, om in 't geniep te profiteeren van de prostitutie. De publieke huizen (lupanasia van lupus wolf) vond men vooral in de buitenwijken. In ieder lupanasium was een bacario, iemand speciaal belast met de hygiënische zuivering, waaraan de man zoowel als de vrouw zich had te onderwerpen na iederen bijslaap. Op een bordje stond de prijs voor een bijslaap vermeld. Vrouwen, die zich aan de prostitutie overgaven zonder ingeschreven te zijn op de registers, werden veroordeeld tot boete en bij recidief werden ze de stad uit gezet. Niettegenstaande dit waren de straatprostituées groot in aantal. Zeer zeker waren de destijds genomen maatregelen beter dan de tegenwoordige. Ik herinner U vooral aan de apotheek verbonden aan de dicterions en aan de verplichte zuivering na den bijslaap in het lupanasium. Ons tegenwoordig standpunt moet door ons beter weten een ander zjjn. Bij de bestrijding der Venerische ziekten moeten wij van tweeërlei standpunt uitgaan: 1°, bestrijding der prostitutie, 2°, bestrijding der infectie na den bijslaap met een prostituée. De heilige Thomas zeide: Verwijdert de publieke vrouwen uit de maatschappij en de losbandigheid zal haar door wanordelijkheden van elke soort verstoren. De prostituées zijn in een stad, wat een riool is voor een paleis. Neemt het riool weg en het paleis zal een onzindelijk, stinkend verblijf worden. Indien men een misbruik niet kan keeren, moet men trachten het te beteugelen en de gevolgen ervan onschadelijk te maken. In Europa heeft men tegenwoordig vereenigingen van vroede (oude) mannen tot bestrijding der prostitutie. Wat mij echter in alle Euro- peesche wetten tegenstaat is het zoeken van schuld bij de vrouw alleen en het nemen van maatregelen tegen de vrouw alleen, alsof niet de man evenzeer, ja misschien meer nog de schuldige ware. De

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 518