13 vrouw wordt gekeurd, doch de man wordt ongekeurd bij die vrouw toegelaten en slechts het grove egoïsme, dat spreekt uit de door den man gemaakte wetten, verhindert den maatregel, dat uitsluitend genees kundig gezond gekeurde mannen worden toegelaten in publieke huizen. Onlangs werd mij door die vereeniging gevraagd, of volgens mijne meening een prostituée al dan niet tot de krankzinnigen moest wor den gerekend. Ik heb willen antwoorden met de wedervraag of volgens haar idéé de man celibatair, die zich geslachtelijk alleen met prostituées ophoudt, niet veeleer tot de minderwaardigen behoort. De oorzaak der prostitutie zit dieper. Slechts een hoogere moraal en de kennis der gevolgen kan den man uit de armen der prostituée houden maatschappelijke wanver houdingen, die een huwelijk voor hem onmogelijk maken, voert ze erin. Een dergelijke maatschappelijke wanverhouding vindt men in het leger. Mannen, volwassen mannen worden daar verhinderd te huwen en de beste maatregel tegen M. V. en prostitutie is juist het huwelijk. In een koloniaal leger, dat toch ten slotte uitsluitend wordt gebruikt voor financieele doeleinden, zouden huwelijken, ik bedoel nl. huwe lijken met Europeesche vrouwen, veel te kostbaar zijn. Men kan soldaten krijgen, die ongehuwd willen dienen, en men neemt natuurlijk de goedkoopste. Een consequent standpunt voor den koopman-kolonist- beschaver. De wensch, dat huwelijken tusschen rasgenooten zouden worden gesloten, behoort dus tot de pia vota. Een vervangster voor de Europeesche vrouw is de „njai". De huishoudster heeft het onnatuurlijk doel uitsluitend den sexueelen hartstocht te bevredigenze wordt meestal tot steriliteit gedwongen. Het njai-stelsel is dus fraude tegen de natuur. Uit 'n standpunt van moraliteit zou dus ook dit stelsel moeten worden afgekeurd. Nu onze fuseliers evenwel ongehuwd moeten zijn (er worden hoogstens 3 gehuwden per bataljon toegelaten) is 't njai-stelsel zeer zeker te verkiezen boven het bevredigen der hartstochten in publieke huizen. Daarom is het in de gegeven en vooreerst niet te veranderen om standigheden aan te bevelen de fuseliers aan te moedigen een huis houdster te nemen, welke dan voor hare toelating eerst geneeskundig onderzocht moet worden. Minder dan, wanneer ze gehuwd zijn, maar toch veel meer dan, dat ze geheel vrij zijn, zal dit stelsel den

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 519