39 Hier tegenover konden de Engelschen omstreeks medio October 15,500 man stellen met inbegrip van 3 regimenten cavalerie, en 5 veldbatterijen onder de bevelen van generaal White wiens hoofdkwar tier te Ladysmith, met een garnizoen van 3000 man, was gevestigd. De troepen te Glencoe vormden met de bezettingen der forten Price en Warwick eene voorpostenlinie, terwijl nabij den top van de wig te New-Castle een garnizoen lag met detachementen te Gold- stream en Charlestown. Op een afstand van ongeveer 70 KM. van Giet cce was dcor eere steike macht eene positie te Craigside ingeno men ter bescherming van de daar gelegen kolenmijnen. In het Westen stond commandant Malan nabij Rustenburg en Marico met een deel der staatsariillerie en een commando gereed om de spoor- wegverbindirg tusschen de Kaapkolonie en Matabelaland nabij Gaberon- nes en Mafeking te vernielen. Detachementen waren vooruitgeschoven tegenover Ramathlabama en Rooinek. In het Zuid-Westen bevonden zich afdeelingen Vrijstaters nabij Boshof en Jacobsdal tegenover Kimberiey. De hoofdmacht der Boe ren in het Westen onder de bevelen van Generaal Cronjé stond met eene afdeeling der VrijBtaatsche artillerie onder majoor Albrecht te Lichtenberg en Bloemhof. De Engelsche troepen nabij de Westelijke grens der beide repu blieken bestonden in hoofdzaak uit volunteers en troepen van de de Beers maatschappij met een totaal van 2500 man en vormden de garnizoenen van Mafeking en Kimberiey. In Vrijburg lag eene geringe politiemacht. In het Zuid-Oosten waren sterke commando's Vrijstaters naar de grenzen gezonden om de Basoeto's in het oog te houden. In het Zuiden eindelijk bewaakten Vrijstaatsche afdeelingen de Oranjerivier bij Norwalspont en Bethulie, terwijl de Engelschen alle te Kaapstad beschikbare troepen hadden opgevoerd naar de Aar met het oog op de spoorbrug bij Hopetown De Engelsche troepen in Natal wareD, zooals we opmerkten, bij den aanvang van den strijd over verschillende punten verdeeld en dat wel op eene wijze, die doet vermoeden, dat öf geringschatting der Boeren strijdkrachten en daaraan gepaard gaande overschatting van eigen macht, öf het met geweld willen uitlokken van den oorlog

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 51