15 Het leger zou bij een dergelijke keuring geïnterneerd worden in de hospitalen. Om een man nauwgezet en volgens de regels te keuren, nl. de genitaliën van alle zijden te bekijkeD, de pisbuis uit te drukken, de uitvloeing te bezien en daarna de handen te wasschen is noodig 30 secunden. (Ik nam de proef). Yoor een garnizoen als te Tjimahi zou dus noodig zijn 2500 X 30 75000 secunden of bijna 21 uren. De garnizoensdokter zou dus daarvoor alleen 3£ uur per dag noodig hebben. Bij dubieuse gevallen zou er een praeparaat gemaakt moeten worden, ten einde naar de bacteriën te kunnen zoeken en zeker zou één garnizoensdokter dan dit werk niet afkunnen. Het keuren zooals het tegenwoordig geschied, is, althans voor den chronischen druiper, een wassen neus. Kans op besmetting blijft dus bestaan. Iemand kan bij een prostituée besmet worden door den man, die vóór hem bij dezelfde vrouw den coïtus uitoefende. Na iederen coïtus bij een prostituée moeten dus maatregelen genomen worden om de mogelijk opgenomen infectiekiemen te ver wijderen of te dooden. Wederom zijn we in de oudheid aangeland en we denken onmiddellijk aan den bacario uit het lupanasium te Runa Ook hier zou dit ingesteld kunnen worden. In ieder publiek huis moest iemand zijn speciaal belast met de hygiënische reiniging na den bijslaap, waaraan zoowel de man als de vrouw zich heeft te onderwerpen. Wetende, dat het voor hun welzijn is, geloof ik niet, dat deze maatregel van de zijde der fuseliers veel tegenkanting zou ondervinden, al zou er in 't begin wellicht mee gespot worden. Dr. van Haeften beveelt aan een condom te gebruiken. Uitstekend, maar wie betaalt die condomen P De fuselier zeker niet. Overigens, de meening „het condom is een vliesje tegen het gevaar, doch een pantser tegen het genot," zal voor de meeste fuseliers een bezwaar zijn het condom te gebruiken. Het bedekken van de huid der geni taliën met eenige vette stof b. v. boorvaseline is zeer zeker uiterst nuttig. De gonorrhoea wordt daardoor evenwel niet ontloopen. Men kan de vaseline toch niet in de pisbuis smeeren. Uitstekend is het urineeren na den coïtus, doch de in de plooien der pisbuis in den verslapten penis aanwezige bacteriën worden niet zeker verwijderd. Ruime af wassching met sublimaat. Ook ik beveel het aan. Iedere bac-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 521