41 voldoende sterk geworden zoude zijn, een offensief van die zijde in die garnizoenen geschikte steunpunten zoude vinden. Om dit te verhinderen moest de lijn Kaapstad—de Aar Boelawajo op ver- schillende punten vernield worden, waartoe verschillende commando's de grens overschreden. We hopen op de verrichtingen van Cronjé terug te komen, na te hebben medegedeeld hoe Joubert in Natal er in slaagde de Engel- sche troepen tot teruggaan te dwingen en ten slotte White en Yule in Ladysmith op te sluiten. De belangrijkste oorlogshandelingen gedurende de eerste weken van den oorlog hadden plaats in Natal, daar moeten we het tooneel zoeken waarop onze aandacht allereerst dient gevestigd te worden. Yooraf merken we op, dat de Engelschen zelf dit operatietooneel hebben gewild, ondanks de voordeelen, die de strategische verdediger aan het terrein moest ontleenen. We geven toe, dat, als Engeland eene concentratie nabij de Transvaalsche grens noodzakelijk achtte, het op grond van politieke overwegingen de verhouding met den Vrijstaat was normaal, al mocht de hoop, dat het in een eventueelen oorlog neutraal zoude blijven weinig gemotiveerd heeten geen andere keuze kon doen, maar zien dan ook juist daarin niets anders dan het bewijs, dat het Transvaal tot den oorlog wilde provoceeren. Was het de overweging, dat de operatieiijn hier belangrijk korter was dan die, welke bij een oprukken uit de Kaapkolonie naar de Zuid Westelijke grens gebruikt zou moeten worden (Durban-Ladysmith 185 K.M., en Kaapstad-de Aar 730 K.M Was het omdat men meer vertrouwen stelde in de kolonisten van Natal, dan in die van de Kaapkolonie, een factor waarvan het gewicht zeer zeker grooter werd met het uitgestrekter worden van de operatieiijn? Was het de herinnering aan Majuba en Langsnek? Het antwoord blijven we schuldig; bij het optimisme door Engeland aan den dag gelegd in het begin van den oorlog (men denke aan „the walk to Pretoria is zelfs de laatste onderstelling, hoe absurd zij uit een militair oogpunt ook zijn moge, niet onmogelijk. Den 12™ October rukte de hoofdmacht der Boeren in drie colonnes Natal binnen met het doel New-Castle te bezetten. De rechter- colonne samengesteld uit Transvalers, Vrijstaters en het Hollander-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 53