42 korps deboucheerde uit den Bothaepas, terwjjl een ander commando uit deD van Reenenspas oprukte naar het nabij de greos gelegen Brakwalstation. De middencolonne onder den commandant-generaal Joubert trok over Langsnek via Ingogo naar Mount-Prospect, waar generaal Colley destijds een bivak had betrokken en bracht daar den nacht door van 13 op 14 October. De linkercolonne onder Lucas Meyer rukte op uit Utrecht en Vrijheid naar den linkeroever der Buffelrivier. De voorposten der Engelschen ontruimden het noorde lijkste gedeelte van de wig en trokken terug op New-Castle, dat door de linkercolonne, die den 13en tegenover Dundee over de rivier getrokken was en bij Dannhauser eenige politiesoldaten gevangen genomen had, in den nacht van den 14en werd bezet, nadat het Engelsche garnizoen kort te voren de plaats verlaten had. Den 15en bevond zich de generaal Koek, commandant van Jouberts voorhoede, 2000 man met 16 stukken in de nabijheid van Dann hauser op 20 K.M. afstand van Gdencoe. Deze afdeeling had zich bewogen langs de spoorbaan. Een gedeelte van de rechtercolonne ongeveer 5000 man sterk verliet den 13en het gebergte door de Tintwa- en de van Reenens- passen en trok voorwaarts in de richting van Ladysmith. Patrouilles van deze atdeelingen vertoonden zich in de nabijheid van Bestersfarm. De hoofdmacht bleef echter in de passen achter. Aldus werd Ladysmith aan de Westzijde beziggehouden door de in de nabijheid der Westelijke passen gelegerde Vrijstaters, terwijl Jouberts voorhoede met eene verbreking der communicatie tusschen het Engelsche hoofdkwartier en Glencoe dreigde, door voort terukken naar de ten Zuid-Westen daarvan liggende Biggarsbergen. De linker colonne eindelijk had zich den 14en nabij Jagersdrift geconcentreerd en had den 17cn ten Zuid Oosten van Gdencoe bij Helpmekaar post gevat, na vooraf van oever te zijn verwisseld. Den 14en maakte een deel der in Ladysmith gelegerde cavalerie eene demonstratie in Westelijke richting tot by Acton Home op on geveer 24 K.M. afstand van den Tintwapas, teneinde de Vrijstaters uit hunne stellingen te lokken. Zonder het doel te hebben bereikt, moesten de Engelschen in den namiddag aftrekkengeen schot was gelost. Eerst den 18en kwam het ten Westen van Ladysmith tot

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 54