43 eene schermutseling tusschen de Vrijstaters en de cavalerie der bezet ting. In den ochtend van dien dag werden de Engelsche voorposten door het geschutvuur der Boeren teruggeworpen op Acton Home. Omstreeks 1 uur in den namiddag rukte een sterke afdeeling Yrij staters op in de richting van Colenso en liet generaal White, de verbinding met Colenso bedreigd ziende, die afdeeling te gemoet trekken door twee regimenten infanterie vergezeld van eenige maxims. Gelijktijdig verliet de daar nog beschikbare cavalerie Ladysmith om den weg naar Glencoe open te houden. Het gevecht ten Westen van Ladysmith werd tot het vallen van de duisternis voortgezet en had tot resultaat, dat de Vrijstaters zich van het terrein tusschen Acton Home en Bestersfarm meeBter konden noemen. In den avond van dien dag seinde generaal Symons aan zijn collega te Ladysmith, dat sterke afdeelingen der federalen zich genesteld hadden in de Biggarsbergen en dat de hoofdmacht der Boeren onder Joubert langs fort Kupe in de richting van Ladysmith aanmarcheerde. 's Anderen daags werd een gepantserde trein van Ladysmith naar Dundee bij Elandslaagte overvallen door eene afdeeling Boeren, uitge zonden met de opdracht den in den trein voor Symons leger bestemden- voorraad te onderscheppen. Tevens kapte deze afdeeling de telegraaf draden, zoodat de communicatie tusschen beide plaatsen volmaakt verbroken was. Jouberts bedoelingen lieten geen twijfel over. Door zich te plaatsen tusschen de beide Engelsche legerafdeelingen had hij de reeks zijner operatiën geopend, die geleid hebben tot de insluiting van White in Ladysmith, en die de Engelsche macht te Craigside dreigden met een isolement, waaraan zij zich slechts door een tijdigen en behendig uitgevoerden terugtocht heeft weten te onttrekken. Het komt ons gewenscht voor om, alvorens over te gaan tot de beschrijving van de gevechten, die tot die gebeurtenissen hebben gevoerd, een en ander mede te deelen omtrent de stellingen door White en Symons ingenomen. Generaal White, de bevelhebber van de BritBche troepenmacht in Natal beschikte in zijn hoofdkwartier te Ladysmith over 5 bataljons infanterie, 2 regimenten cavalerie, 4 veld batterijen en 2 stukken

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 55